Trwa ładowanie...
d2n10re

Natasha Richardson

Najnowsze informacje
4.5
(128 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn, Wielka Brytania

Filmografia:
d2n10re

Aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, członkini słynnej aktorskiej dynastii Redgrave'ów. Najbardziej dała się zapamiętać jako aktorka teatralna, występując na scenach londyńskich teatrów.

Urodziła się 11 maja 1963 roku w Londynie jako córka aktorki, Vanessy Redgrave i reżysera, Tony'ego Richardsona. Matka Natashy jest laureatką Oscara, podobnie jak ojciec. Ojciec aktorki był biseksualistą, całe życie zmagał się z orientacji wynikającymi z niemożności określenia swojej tożsamości seksualnej. Zmarł w 1991 roku na AIDS.

Już w wieku 4 lat odnotowała swój aktorski debiut, grając u boku matki w produkcji “The Charge of the Light Brigade". Film był reżyserowany przez ojca aktorki.

Natasha Richardson skończyła słynną Center School of Speech and Drama w Londynie, której dyplomy mają jej matka i ciotka, Lynn Redgrave.

Richardson pierwsze świadome kroki w aktorstwie stawiała w teatrze. Dała się poznać jako świetna aktorka teatralna, zyskując aprobatę brytyjskiej publiczności. Pojawiała się w wielu głośnych sztukach na słynnym West Endzie.

Swój ekranowy debiut zaliczyła w 1984 roku w amerykańskiej telewizji w mini serialu "Ellis Island", gdzie wcieliła się w postać młodej prostytutki. Przez całą karierę zawodową musiała zmagać się z porównaniami do pozostałych członków aktorskiej rodziny, jednak nie ustawała w staraniach, by wypracować własną tożsamość.

Następnie przyszły kolejne propozycje, jednak zwykle były to małe role, nieznaczące dla fabuły. Aktorka w 1984 roku pojawiła się na przykład. w filmie “Every Picture Tells a Story” .

Aktorka na dłużeh związała się ze srebrnym ekranem. W 1984 roku zagrała w telewizyjnej wersji "Przygód Sherlocka Holmesa", gdzie wcieliła się w postać pomocniczki słynnego detektywa. Na początku lat 90-tych miała okazję pojawić się w "Suddenly, Last Summer" Tennessee Williamsa, gdzie wcieliła się w rozdartą emocjonalnie kobietę zachodu, by zagrać główną rolę w "Zeldzie".

W 1993 roku pojawiła się na deskach nowojorskiego teatru w sztuce "Anna Christie", za rolę w której otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Tony. Sztuka przyniosła jej także ukochanego męża, Liama Neesona (dla którego zostawiła swego poprzedniego męża, Roberta Foxa).

Aktorka kontynuowała sceniczną współpracę z Neesonem. Razem pojawili się na przykład w sztuce "Nell". Richardson szybko zrobiła sobie jednak przerwę na wychowanie dwóch synów, którzy pojawili się na świecie tuż po ślubie z Neesonem (Michael w 1995 roku, Daniel - w 1996).

* W 1998 roku wróciła na scenę, dając jeden z najsłynniejszych występów. Zagrała główną rolę w "Kabarecie". Richardson po tym występie miała krytyków u swych stóp, którzy wynosili ją na niebiosa za kreację w "Kabarecie". Rola przyniosła jej kolejną nominację do nagrody Tony.*

Niedługo potem aktorka wróciła na wielki ekran, wcielając się w byłą żonę Dennisa Quaida i matkę Lindsay Lohan w filmie "Nie wierzcie bliźniaczkom".

Rola w telewizyjnej produkcji "Haven" (2001) przyniosła jej nominację do nagrody Emmy . W 2001 roku pojawiła się w niezależnej produkcji “Chelsea Walls" w filmie Ethana Hawke'a, który jednak nie zyskał rozgłosu.

Rok 2002 przyniósł rolę w czarnej komedii "Waking Up in Reno" . W tym samym roku pojawiła się w romantycznej komedii z Jennifer Lopez w roli głównej, "Pokojówka na Manhattanie", gdzie wcieliła się w postać kobiety z wyższych sfer, brylującej w środowisku nowojorskich elit.

W 2005 roku wyprodukowała i zagrała główną rolę w filmie "Asylum".

Niedługo potem Natasha Richardson zdecydowała, że stworzyła własną aktorską markę i może wystąpić u boku słynnej matki aktorki, Vanessy Redgrave. Panie pojawiły się w głośnym dramacie "Wieczór".

W 2007 roku zagrała Edith Stein w filmie “Constantine’s Sword”.

Ostatnią produkcją z jej udziałem był film "Wild Child".

Natasha Richardson zmarła 18 marca 2009 roku w Nowym Jorku w wyniku jakiego doznała podczas zimowych wakacji w Kanadzie. Aktorka uczyła się jeździć na nartach i przewróciła się podczas jednej z prób. Nie przejęła się upadkiem, który początkowo wydawał się niegroźny, jednak okazał się tragiczny w skutkach.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n10re
d2n10re
d2n10re