ycipk-1wxomy
ycipk-1wxomy

New York - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
"New York" to bollywoodzki thriller w reżyserii Kabira Khana. Film opowiada o zmianach po ataku na World Trade Center, w szczególności dla społeczności amerykańskich Azjatów, którzy po 11 września stali się jasnym celem dla FBI. W produkcji wystąpili między innymi John Abraham, Katrina Kaif, Neil Nitin Mukesh i Irrfan Khan. Film otrzymał doskonałe recenzje od krytyków i okazał się komercyjnym hitem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1wxomy
"New York" to thriller z 2009 roku
Podziel się

New York – opis fabuły

Fabuła filmu "New York" rozgrywa się w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie FBI aresztuje Omara Aijaza (w tej roli Neil Nitin Mukesh) po znalezieniu w jego taksówce broni. Omar to młody wyznawca Islamu, którego sprawa trafia w ręce agenta FBI Roshana (Irrfan Khan). Mężczyzna zajmujący się jego sprawą również wyznaje Islam, jednak żyje i pracuje w Stanach Zjednoczonych od 20 lat. Omar Aijaz wkrótce odkrywa, że FBI chce, aby ten pomógł im w szpiegowaniu Sameera Shaikha (John Abraham), którego nie widział od 7 lat i który może być terrorystą.

W toku postępowania Omar odkrywa, że Sam ożenił się z Mayą (Katrina Kaif), ich wspólną znajomą, w której bohater był zakochany podczas nauki na jednym z uniwersytetów. Para ma również syna, Danyala (Aidan Wagner). Kolejną częścią filmu są retrospekcje z czasów znajomości bohaterów, gdy Omar jeszcze studiował. Konkluzją tych wspomnień jest uczucie Mayi do Sama, a przez to Omar postanawia usunąć się w cień i zerwać z nimi kontakt. Ich proste życie kończą zamachy z 11 września. Po przedstawieniu historii Omar, choć niechętnie, to zgadza się na współpracę z FBI. Po zebraniu pierwszych informacji wydaje mu się, że w sprawie nie ma nic dziwnego. Kilka kolejnych wydarzeń skłania go jednak ku myślom, że coś faktycznie może być na rzeczy...

ycipk-1wxomy

New York – obsada, bohaterowie

Głównymi bohaterami filmu "New York" są Omar Aijaz, Sameer "Sam" Shaikh oraz Maya Shaikh, w których wcielili się odpowiednio aktorzy Neil Nitin Mukesh, John Abraham oraz Katrina Kaif. W filmie pojawiają się też Agent Roshan, w którego wcielił się Irrfan Khan, a także Zilgai i Yakub, których odegrali Nawazuddin Siddiqui oraz Samrat Chakrabarti. W produkcji pojawiają się też Aidan Wagner, Jakir Ajmeri i Ali Quli Mirza, a także wiele innych aktorów i aktorek nie wymienionych w czołówce. Obsada filmu "New York" obejmowała łącznie kilkanaście osób.

New York – scenariusz, reżyseria

Reżyserią filmu "New York" zajmował się Kabir Khan, który stworzył trzy lata wcześniej znany film "Kabul Express". Po premierze tej produkcji został twórcą obrazów "Ek Tha Tiger", "Bajrangi Bhaijaan" i "Phantom". Dyrektorem produkcji został Aditya Chopra, który stworzył także zarys całej historii. Scenariusz filmu "New York" stworzył Sandeep Srivastava. Narracją zajmował się Neil Nitin Mukesh, jeden z aktorów występujących w produkcji, a nad produkcją filmu czuwało studio Yash Raj Films.

New York – muzyka

ycipk-1wxomy

Ścieżka dźwiękowa do filmu "New York" miała swoją premierę 10 czerwca 2009 roku. Utwory i ich stylistyka zostały skonsultowane i stworzone przez Pritama Chakraborty'ego, Juliusa Packiama i Pankaja Awasthiego. Drugi z twórców skomponował również wszystkie melodie w produkcji. Co ciekawe, w czasie wyświetlania filmu piosenki z filmu "New York" okupowały lokalne listy przebojów. Hitami stały się chociażby utwory "Hai Junoon" i "Tune Jo Na Kaha". Producentem soundtracku do "New York" był Aditya Chopra, kierownik produkcji obrazu.

New York – premiera

Premiera filmu "New York" miała miejsce 26 czerwca 2009 roku, a produkcja ukazała się w Indiach z ramienia Yash Raj Films. Film okazał się hitem komercyjnym i uzyskał ponad 18 milionów dolarów zysku, a także uzyskał bardzo dobre recenzje od tamtejszych krytyków. Produkcja "New York" była także wyświetlana podczas Cairo International Film Festival w 2009 roku, a później także na Pusan International Film Festival. Film "New York" na DVD ukazał się 8 sierpnia 2009 roku i zawierał dodatkowe materiały, między innymi proces powstawania poszczególnych scen i niewykorzystane sekwencje.

ycipk-1wxomy
Tytuł oryginalny

New York

Gatunek

dramat, thriller

Kraj produkcji

Indie

Rok produkcji

2009

Data światowej premiery

26.06.2009

Czas trwania

153 min.

Reżyser
Muzyka
Obsada
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-1wxomy
ycipk-1wxomy