Trwa ładowanie...
d3qvq62

Nick Cassavetes

Najnowsze informacje
3.5
(2 głosy)
Oceń:
d3qvq62

Drugoplanowy aktor, reżyser i scenarzysta amerykański. Syn znanego, niezależnego twórcy filmowego i aktora Johna Cassavetesa i aktorki Geny Rowlands.

Urodził się 21 maja 1959 roku w Nowym Jorku. Studiował aktorstwo na tamtejszym Syracuse University, otrzymując dyplom w 1977 roku.

Debiutował jako nastolatek u boku matki, Geny Rowlands i Petera Falka w filmie ojca, Johna Cassavetesa „Kobiety pod presją” (1974), pierwszy „dorosły” występ zaliczając w 1985 roku w głośnym filmie „Maska” Petera Bogdanovicha z Cher w jednej z głównych ról.

Mimo dobrego początku, w kolejnych latach wystąpił w serii drugoplanowych ról w mało znaczących produkcjach akcji klasy B, wśród których znalazły się m.in. film sci-fi „Widmo” (1986), „Na celowniku” (1988) z Vanessą Williams i „Ślepa furia” (1989) Philipa Noyce’a.

W 1991 roku zagrał obok innych latorośli znanych hollywoodzkich gwiazd w przygodowym obrazie akcji „Delta Force 3: Zabójcza gra”, by zaraz potem wystąpić w trzech thrillerach erotycznych: „Grzechy nocy” i „Strefa wpływów” Gregory’ego Darka oraz „Grzechy pożądania” (wszystkie z 1993 roku).

W 1994 roku wystąpił w ambitniejszym projekcie – „Pani Parker i Krąg Jej Przyjaciół” w reżyserii Alana Rudoplha, będącym adaptacją znanej i nagradzanej sztuki teatralnej, a w 1996 roku z powodzeniem stanął po raz pierwszy po drugiej stronie kamery oraz zadebiutował jako współscenarzysta, realizując dramat „Odmienić los” (nagroda Fantasporto) z udziałem Gérarda Depardieu, Marisy Tomei oraz matki, Geny Rowlands.

W 1997 roku odniósł spory sukces, dzięki powstałemu według scenariusza Johna Cassavetesa, filmowi „Jak jej nie kochać”, mającym swoją premierę na festiwalu w Cannes.

Film miał dobry start dzięki owianemu famą scenariuszowi ojca, a dodatkową popularność zapewniła mu gwiazdorska obsada – John Travolta, Gena Rowlands, James Gandolfini, Robin Wright Penn, zaś przede wszystkim Sean Penn, który za rolę w tym filmie otrzymał nagrodę aktorską w Cannes.

W 1997 Cassavetes spotkał się z Travoltą także w innych okolicznościach – na planie sensacyjnego filmu „Bez twarzy” w reżyserii Johna Woo.

Dwa lata później zagrał w komedii „Życie” (1999) Teda Demme’a z Eddiem Murphym oraz w thrillerze sci-fi „Żona astronauty” z Charlize Theron i Johnnym Deppem.

W 2001 roku raz jeszcze spotkał się z Demmem i Murphym, realizując scenariusz oraz grając epizod w „Blow” z Penélope Cruz i od tego momentu poświęcił się już wyłącznie twórczości reżysersko- scenariopisarskiej.

W 2002 roku zrealizował thriller „John Q” z Denzelem Washingtonem, w 2004 – powstały w oparciu o bestsellerową powieść Nicholasa Sparksa romans „Pamiętnik” z Ryanem Goslingiem, a w 2006 – kryminał „Alpha Dog” z Justinem Timberlake’iem i Sharon Stone.

Ostatnim projektem twórcy jest dramat „My Sister's Keeper” z udziałem Cameron Diaz i Aleka Baldwina.

W większości jego filmów występuje żona, Heather Wahlquist oraz matka, Gena Rowlands.

W 2004 roku odebrał nagrodę Daytime Emmy jako jeden z współproducentów telewizyjnego programu dla dzieci „The Incredible Mrs. Richie”. W 2009 roku wyreżyserował film "Bez mojej zgody". W 2011 roku zagrał tatuażystę Joego w obrazie "Kac Vegas w Bangkoku".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qvq62
d3qvq62
d3qvq62