Trwa ładowanie...
d4lh9gx

Nicollette Sheridan

Najnowsze informacje
3.6
(133 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Worthing, Sussex, Wielka Brytania

Filmografia:

Świadek oskarżenia (1995) (Grace)

Szklanką po łapkach (1996) (Veronique Ukrinsky, Agent 3.14)

Łańcuszek szczęścia (1998) (Alexandra Elston)

Paper Dolls (1982) (Taryn Blake)

Noises Off... (1992) (Brooke Ashton/Vicki)

Wyprawa na Księżyc 3D (2008) (Nadia (głos))

Czyściciel (2007) (Diane)

Gotowe na wszystko () (Edie Britt)

Sure Thing, The (1985) (The Sure Thing)

Murder In My Mind (1997) (Callain Pearson)

d4lh9gx

Aktorka pochodzenia brytyjskiego, ostatnio znana przede wszystkim dzięki roli podstępnej Edie w bijącym rekordy popularności serialu „Gotowe na wszystko”.

Urodziła się 21 listopada 1963 roku w miejscowości Worthing w hrabstwie Sussex w Wielkiej Brytanii, wychowywała się zarówno na europejskich Wyspach, jak i w Los Angeles.

Dorastała w bliskiej styczności ze światem filmu i show-biznesu –zawód aktora uprawiała zarówno jej matka, Sally Sheridan, jak i ojczym Telly Savalas, powszechnie znany dzięki roli porucznika Kojaka w popularnym serialu kryminalnym.

W wieku 15 lat wyprowadziła się z domu i na sześć lat zamieszkała ze swoją pierwszą, wielką miłością – aktorem Leifem Garrettem. Na ekranie zadebiutowała tuż po rozstaniu z Garrettem, pojawiając się w jednej z głównych ról w krótko emitowanym serialu „Paper Dolls” z Mimi Rogers i Lloydem Lloydem Bridgesem (1984).

Rok później zadebiutowała na dużym ekranie w przygodowej komedii romantycznej „Pewna sprawa” Roba Reinera, z Johnem Cusackiem u boku.

Prawdziwym krokiem milowym w karierze młodej aktorki okazał się angaż do roli Paige Matheson w znanej operze mydlanej „Knots Landing”, będącej spin-offem serialu „Dallas”. Aktorka związała się z tą produkcją w 1986 roku, na siedem kolejnych lat, zgarniając po drodze dwie nagrody Soap Opera Digest i zyskując sporą popularność w Stanach Zjednoczonych.

W latach 90-tych, Sheridan była gwiazdą wielu filmów telewizyjnych. Jako atrakcyjna i wyrazista postać, z reguły kreowała w nich pierwszoplanowe role. Wśród wielu telewizyjnych tytułów z tego okresu wymienić można chociażby dramat „Cień pożądania”, thrillery: „Epidemia”, „Podstęp”, czy „Czuły punkt” oraz czarną komedię „Łańcuszek szczęścia”.

Na dużym ekranie grywała właściwie wyłącznie w komediach, takich jak: „Poza sceną” Petera Bogdanovicha, z Michaelem Cainem i Carol Burnett (1992), „Wielki Biały Ninja” z Chrisem Farleyem (1997), zaś przede wszystkim w słynnej parodii „Szklanką po łapkach” z Leslie’em Nielsenem, gdzie wcieliła się w postać rosyjskiej agentki (1996).

Zanim dostała angaż do swojej drugiej, przełomowej roli serialowej, zagrała u boku Nastassji Kinski w horrorze „com. for Murder” (2002) i Stephena Baldwina w filmie akcji „Zaginiony skarb” (2003).

Wielkim, milowym krokiem w karierze seksownej Brytyjki była jedna z głównych ról w bijącym rekordy popularności serialu „Gotowe na wszystko” (od 2004 roku). Co ciekawe, aktorka początkowo starała się o rolę Bree Van de Kamp, dopiero później wzięła udział w castingu do roli Edie Britt, którą bez trudu otrzymała. Świetna serialowa kreacja przyniosła jej nominację do Złotego Globu oraz dwie zespołowe Screen Actors Guild Award. Znacząco przyczyniła się też do międzynarodowej popularności aktorki.

W międzyczasie zajmowała się dubbingiem (m.in. „Wyprawa na Księżyc 3D”). W 2007 roku wzięła udział w kryminalnej komedii akcji „Czyściciel”, z Lucy Liu i Cedrikiem de Entertainerem u boku, zgarniając pierwszą w karierze nominację do niechlubnej Złotej Maliny za rolę drugoplanową.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lh9gx
d4lh9gx
d4lh9gx