Trwa ładowanie...
d13kg41

Nie żyje reżyser "Sugar Mana"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje reżyser "Sugar Mana"
(AFP)
d13kg41

W wieku 36 lat zmarł *Malik Bendjelloul, szwedzki reżyser, który zasłynął realizacją filmu dokumentalnego "Sugar Man" nagrodzonego w 2013 roku Oscarem.*

Rzecznik policji Pia Glevnik w wypowiedzi dla Associated Press podał, że Bendjelloul zmarł we wtorek późnym wieczorem w Sztokholmie. Policja jak dotąd nie ustaliła przyczyny śmierci, ale zaznaczyła, że zgon nie jest wynikiem przestępstwa.

Bendjelloul dorastał w środkowej i południowej Szwecji, a pierwsze kroki w show-biznesie stawiał w serialu "Ebba i Didrik" jeszcze jako dziecko w latach 90. Studiował dziennikarstwo i produkcję medialną na Uniwersytecie Linneusza w Kalmar, w południowej części kraju. Później pracował jako reporter dla publicznej telewizji SVT.

d13kg41

Po kilku latach zrezygnował z pracy, by podróżować po świecie. To właśnie podczas jednej z podróży do głowy przyszedł mu pomysł na realizację "Sugar Mana".

W filmie śledzimy losy dwóch dziennikarzy z Republiki Południowej Afryki, którzy postanawiają sprawdzić, co stało się z niezwykle popularnym w RPA amerykańskim muzykiem meksykańskiego pochodzenia Sixto Rodriguezem. Pozostający w USA postacią praktycznie anonimową Rodriguez nie miał pojęcia, że na południowym krańcu Czarnego Lądu stał się niemal ikoną.

- Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią Malika Bendjelloula - czytamy w oficjalnym komunikacie Sony Pictures Classics, dystrybutora filmu "Sugar Man". - Podobnie jak Rodriguez był niezwykle oryginalną postacią, która przemierzała świat w poszukiwaniu historii godnych opowiedzenia. Nie gonił za sławą, pieniędzmi i nagrodami - te ostatecznie same na niego trafiły, gdy świat docenił jego zdolności.

"Sugar Man" zgarnął większość najważniejszych nagród amerykańskich gildii filmowych, dostał nagrodę publiczności oraz specjalne wyróżnienie jury na festiwalu Sundance, nagrodę BAFTA, a także Oscara za „Najlepszy film dokumentalny”.

Oprócz filmu o Rodriguezie Bendjelloul wyreżyserował także dokumenty o Eltonie Johnie, Rodzie Stewarcie, Bjork oraz pionierach niemieckiej muzyki elektronicznej, zespole Kraftwerk.

d13kg41

Podziel się opinią

Share

d13kg41

d13kg41