Trwa ładowanie...
d2gcq5e

Nikki Reed

Najnowsze informacje
4.6
(68 głosów)
Oceń:
d2gcq5e

Aktorka amerykańska młodego pokolenia, jedna z gwiazd słynnego cyklu „Zmierzch”. W filmie debiutowała z powodzeniem w wieku zaledwie piętnastu lat, jako aktorka i scenarzystka produkcji „Trzynastka”.

Urodziła się 17 maja 1988 roku w Los Angeles, jako córka fryzjerki i scenografa filmowego. Nikki i jej starszy o dwa lata brat, Nathan, niezbyt długo mogli cieszyć dorastaniem w pełnej rodzinie, ich rodzice rozeszli się bowiem, kiedy oboje byli jeszcze dziećmi. Nikki wychowywała się pod skrzydłami matki w Culver City w Kalifornii. Z reguły spokojna i zrównoważona, buntowniczą stronę swej osobowości ujawniła ze wzmożoną siłą we wczesnym okresie dojrzewania. Eksperymenty z alkoholem, narkotykami i seksem na stałe weszły do repertuaru rozrywek dwunastoletniej dziewczyny, która potrafiła jednak te niezbyt chlubne, burzliwe doświadczenia twórczo wykorzystać – stały się one podstawą scenariusza do debiutanckiego filmu „Trzynastka” w reżyserii Catherine Hardwicke.

Obie panie poznały się nieco wcześniej dzięki ojcu Nikki, z którym Hardwicke przez pewien czas się spotykała. W 2002 roku zaczęły pracować nad wspólnym scenariuszem do filmu, pomysł obsadzenia Reed w jednej z głównych ról pojawił się jednak dopiero na etapie realizacji „Trzynastki”. Film z udziałem Holly Hunter, Jeremy’ego Sisto i Evan Rachel Wood zyskał uznanie krytyki, przynosząc debiutantce pierwsze nagrody aktorskie (Independent Spirit Award, nominacje do Golden Satellite, Prism i Phoenix Film Critics Society Award), a obu paniom pochwały za scenariusz (nagroda na Nantucket Film Festival, nominacje do Golden Satellite i Phoenix Film Critics Society Award). Dodatkowo, Reed wyróżniona została specjalną statuetką - Young Hollywood Award w kategorii ‘One to Watch’ (2003).

Udany, choć nieco przypadkowy debiut aktorski zapewnił jej dalsze propozycje. W 2005 roku pojawiła się w sumie w trzech produkcjach, a najgłośniejszym echem odbił się film, będący kolejnym owocem współpracy z Hardwicke - biograficzny dramat sportowy „Królowie Dogtown”. Zanim ponownie spotkała się z tą reżyserką, wzięła gościnny udział w serialu „Życie na fali” (2006), zaś przede wszystkim dała udane, pierwszoplanowe występy: w thrillerze „Śmiertelne zauroczenie” (2007) i w komedii kryminalnej „Mini’s First Time” z Alekiem Baldwinem (2006).

Produkcją, która uczyniła z niej prawdziwą gwiazdę był niewątpliwie słynny cykl dla młodzieży „Zmierzch” (2008). Rola pięknej wampirzycy Rosalie, z którą aktorka zmierzyła się w sumie trzykrotnie (w powstałych kolejno sequelach: „Saga ‘Zmierzch’: Księżyc w nowiu” 2009 i „Saga ‘Zmierzch’: Zaćmienie” 2010) przyniosła jej międzynarodowy rozgłos i rozpoznawalność.

W międzyczasie zadebiutowała w roli producentki komediodramatu „Last Days of Summer” z własnym udziałem (2009), zagrała główną rolę w horrorze „Chain Letter” (2010) i w dramacie „Privileged” (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gcq5e
d2gcq5e
d2gcq5e