Trwa ładowanie...
d3gy1cl

Orlando Bloom

Najnowsze informacje
4.8
(4223 głosy)
Oceń:
d3gy1cl

Aktor pochodzenia brytyjskiego. Urodził się 13 stycznia 1977 roku w Canterbury, w Anglii. Jego ojciec zmarł, gdy Orlando miał zaledwie 4 lata.

W wieku 16 lat wstąpił do Narodowego Teatru Młodych i przez dwa lata uczył się tam sztuki aktorskiej, dopóki nie wygrał stypendium w Brytyjsko – Amerykańskiej Szkoły Teatralnej w Londynie.

Podczas pobytu w Londynie, Bloom wystąpił w kilku rolach telewizyjnych, w 1997 roku zadebiutował też w filmie pod tytułem „Wilde”(opartym na biografii pisarza Oskara Wilde’a), nie przeszkodziło mu to jednak w kontynuacji nauki w Muzyczno-Aktorskiej Szkole Guildhall.

Jako świeżo upieczony absolwent dostał angaż w słynnej, obsypanej deszczem nagród adaptacji Tolkienowskiej trylogii fantasy „Władca pierścieni”, w reżyserii Petera Jacksona, gdzie zagrał rolę Legolasa (we wszystkich trzech częściach). Zdjęcia do poszczególnych części trwały w sumie ponad 2 lata. Przed przystąpieniem do roli, Bloom musiał przejść intensywny okres przygotowawczy, obejmujący ćwiczenia z posługiwania się mieczem, jazdę konną, strzelanie z łuku i pływanie w canoe. Udział w tej produkcji przyniósł mu międzynarodową sławę i interesujące propozycje aktorskie.

W 2001 roku zagrał u Ridleya Scotta w filmie wojennym „Helikopter w ogniu”.

W 2003 roku wystąpił z kolei u boku Johnny’ego Deppa i Keiry Knightley w filmie „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”. Film odniósł ogromny sukces, w związku z czym w 2005 i 2006 roku nakręcono kolejne sequele, w których Bloom ponownie wystąpił („Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” i „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”). Wcześniej, w 2004 roku wcielił się w rolę Parysa w opartej o epos Homera superprodukcji „Troja”. Wystąpił też w nieco mniej głośnym westernie australijskim „Ned Kelly” (razem z Naomi Watts).

W 2005 roku po raz kolejny przyszło mu współpracować z Ridleyem Scottem, przy okazji wielkiego, epickiego dramatu historycznego „Królestwo niebieskie”. W tym samym roku po raz pierwszy miał też okazję zmierzyć się z współczesną rolą w filmie „Elisabethtown” w reżyserii Camerona Crowe (obok Kirsten Dunst i Susan Sarandon). W 2002 roku otrzymał filmową nagrodę MTV w kategorii „Przełomowa Rola Męska”. W 2009 roku zagrał Davida w melodramacie "Zakochany Nowy Jork". W 2011 roku wystąpił w filmie "Trzej muszkieterowie".

W 2010 roku Orlando poślubił australijską modelkę Mirandę Kerr. 7 stycznia 2011 roku przyszedł na świat ich syn Flynn.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gy1cl
d3gy1cl
d3gy1cl