Trwa ładowanie...
d4aoaud

Pani Doubtfire

Najnowsze informacje
3.8
(101 głosów)
Oceń:
Pani Doubtfire to uczta kinowa dla całej rodziny. Historia Daniela Hillarda, który zrobi wszystko, aby nie stracić kontaktu ze swoimi dziećmi, nawet za cenę zatrudnienia się we własnym domu pod przebraniem starszej, miłej gosposi, rozbawia oraz wzrusza do łez.
d4aoaud
3
WP Film
Źródło: WP Film

Pani Doubtfire - fabuła

W filmie Pani Doubtfire doskonały i charyzmatyczny aktor Robin Williams (przypomnijmy jego najlepsze filmy: Buntownik z wyboru, Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Między piekłem a niebem, Good morning, Vietnam) wciela się w postać Daniela Hillarda roztargnionego i nieodpowiedzialnego ojca trójki cudownych dzieci.

Na co dzień jest aktorem podkładającym głos w kreskówkach, sam jest nieco postrzelony i lekkoduszny. Przez swoje beztroskie zachowanie oraz zbyt małe wyczucie powagi, żona Daniela (Sally Field, między innymi grała w: Forest Gump, Lincoln, Niesamowity Spider-man, Legalna blondynka 2) żąda rozwodu – oraz go dostaje, a jak zwykle bywa przy sprawach tego typu, sąd przekazuje pełne prawa rodzicielskie żonie.

Dla Daniela to niespodziewany cios. Nie zdawał sobie bowiem sprawy, że jego beztroskie zachowanie oraz niezaradność w obowiązkach dojrzałego mężczyzny, może wydawać się dla żony już przykrym i nie do wytrzymania. Danielowi łamie się serce, wiedząc, że będzie mógł swoje dzieci odwiedzać tylko raz w tygodniu, w towarzystwie kuratora.

Jak mówi stare porzekadło, jak cię wyrzucą drzwiami to wejdź oknem. Miranda nie jest w stanie pogodzić pracy zawodowej z opieką nad trójką dzieci. Nie chce, aby jej pociechami zajmował się nieodpowiedzialny Hillard. Poszukuje więc opiekunki. Daniel od razu wpada na genialny plan, aby mieć możliwość codziennego obcowania z dziećmi, przebiera się i charakteryzuje na miłą, starszą panią Doubtfire. Przebrany za kobietę, wstępuje do rodziny jako obca osoba, a przy tym ma możliwość spojrzenia na swoją żonę i dzieci z dystansu oraz poznania ich od nowa.

Na początku dzieci nie są zbyt przyjacielsko nastawione do pani Doubtfire, ale zaraz nabierają sympatii do poczciwej staruszki. Jak można się domyśleć, przebieranki tego typu prowadzą do wielu komicznych sytuacji, a zabawa przy tym filmie jest doskonała.

Pani Doubtfire - postaci filmowe

W filmie Pani Doubtfire możemy zobaczyć również innych znanych aktorów. Zaskoczyć może obecność Pierce Brosnana (GoldenEye, Autor Widmo, Twój na zawsze), grającego poważnego faceta, dawnego znajomego, a obecnie amanta Mirandy. Barwną postacią jest tutaj brat Daniela (Hervey Fierstein, znany ze: Starsza pani musi zniknąć, Dzień Niepodległości, Smoochy), o charakterystycznym głosie, zawsze służący bratu przeróżnymi radami. Anna Hany (Kłamca, kłamca, Podróż przedślubna, Północ w ogrodzie dobra i zła wcieliła się w Pani Doubtfire w marudną i pozbawioną humoru Panią Sellner, kuratorkę nadzorującą prawidłowy rozwód.

Pani Doubtfire - nagrody

Film Pani Doubtfire został wyróżniony następującymi nagrodami:

  • Oskar – za najlepszą charakteryzację (1994 r.);
  • Złote Globy – za najlepszą komedię lub musical (1994 r.);
  • Złote Globy – dla Robina Williamsa, za najlepszego aktora w komedii bądź musicalu (1994 r.);
  • Kryształowa Statuetka – ulubiona komedia (1994 r.);
  • Złoty Popcorn – dla Robina Williamsa, za najlepszą rolę komediową (1994 r.);
  • Sterowiec – ulubiony aktor filmowy Robin Williams (1994 r.).

Pani Doubtfire - ciekawostki

  • Film Pani Doubtfire został nakręcony na podstawie powieści Anne Fine, pod tytułem: Madame Doubtfire.
  • Każdy dzień Robina Williamsa na planie filmu, zaczynał się od pięciogodzinnej charakteryzacji.
  • Maska, którą nosił Robin Williams była rekwizytem. Prawdziwa charakteryzacja była złożona z ośmiu oddzielnych części.
  • Producenci filmu Pani Doubtfire myśleli nad szęśliwym zakończeniem całej historii, w której Daniel i Miranda znów są razem. Reżyser, jednomyślnie z parą głównych bohaterów, odrzucili ten pomysł jako mało prawdopodobny.
Pani Doubtfire
Tytuł oryginalny

Mrs. Doubtfire

Gatunek

komedia, familijny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1993

Data światowej premiery

24.11.1993

Data polskiej premiery

04.02.1994

Czas trwania

125 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aoaud
d4aoaud
d4aoaud