WP

Patrick Swayze - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor i tancerz. Popularność zdobył dzięki roli Johnny'ego Castle w kultowym musicalu "Dirty dancing". Sukces przypieczętował niedługo potem rolą Sama w filmie "Uwierz w ducha".

Urodził się 18 sierpnia 1952 roku. Jego matka jest słynną w Hollywood choreograf, w związku z czym Patrick miał przetarte ścieżki kariery od samego początku. Ojciec Patricka, Wayne Swayze, zmarł na atak serca w 1982 roku.

Zgodnie z wolą matki, młody Patrick był kształcony tanecznie, co, jak się później okazało, było trampoliną do jego kariery aktorskiej.

Patrick uczęszczał do Harkness Ballet School, The Joffrey Ballet School i San Jacinto College. Aktorstwa uczył się w The Beverly Hills Playhouse, gdzie był na roku z Miltonem Katselasem.

Na scenie debiutował jeszcze jako młody chłopiec, biorąc udział w "Disney On Parade", gdzie był przebrany za Księcia z Bajki .

WP

Znawcy niemal od razu docenili jego solidne wykształcenie taneczne i umiejętności. Został zaangażowany do słynnego musicalu "Grease" na Broadwayu.

W filmie pełnometrażowym debiutował w 1979 roku jako Ace w "Skatetown, U.S.A.".

W 1981 roku pojawił się w epizodzie serialu telewizyjnego "M*A*S*H".

Jego kolejne role filmowe nie należały do wybitnych. Pojawił się w takich produkcjach, jak: "The Outsiders" (1983), "Red Dawn" (1984) i "Youngblood" (1986).

Za pierwszy sukces Patricka można uważać rolę w popularnym serialu "Północ południe"(1985).

WP

Niedługo potem, w 1987 roku, przyszła propozycja zagrania w kultowym dziś musicalu, "Dirty dancing". Rola w produkcji była prawdziwym przełomem w karierze Patricka. W filmie stworzył niezapomnianą rolę instruktora tańca, Johnny'ego Castle, zakochanego w bogatej dziewczynie z dobrego domu. Za tę rolę otrzymał nominację do Złotego Globu. Partnerowała mu Jennifer Grey, z którą spotkał się także na planie "Red Dawn".

"Dirty dancing" początkowo był produkcją niskobudżetową. Film zamierzano pokazywać w kinach tylko przez jeden weekend, a później dystrybuować jako film wideo. Nieoczekiwanie "Dirty dancing" zdobył międzynarodowy rozgłos i stał się sukcesem kasowym.Był pierwszą w historii produkcją, która w formacie video rozeszła się w milionie kopii, zarabiając ponad 300 milionów dolarów. Po czasie powstało wiele odpowiedników "Dirty dancing" - zaczynając od serialu telewizyjnego, na grach komputerowych kończąc.

Z "Dirty dancing" związany jest jeszcze jeden sukces aktora. Piosenka, "She's like a wind", którą napisał i wykonał, stała się międzynarodowym hitem i przez wiele miesięcy nie schodziła z czołówki list przebojów.

Po latach twórcy filmu proponowali mu 6 milionów dolarów za udział w drugiej części musicalu, jednak Swayze zdecydowanie odmówił. Po niezbyt płodnym okresie wrócił do pomysłu i w 2004 roku po raz kolejny wcielił się w postać Johnny'ego Castle.

**Drugą nominację do Złotego Globu otrzymał za rolę Sama Wheata w filmie "Uwierz w ducha" (1990). W filmie zagrału u boku Demi Moore i Whoopi Goldberg.**

WP

Po nieoczekiwanym sukcesie "Dirty dancing" i "Uwierz w ducha" Hollywood nadało mu przydomek "króla farciarzy", który ciągnął się za aktorem jeszcze przez wiele lat.

W 1990 roku dostał propozycję zagrania w filmie "Predator 2", jednak ze względu na napięty harmonogram musiał zrezygnować. Rolę przejął Danny Glover.

W latach 90-tych uważany był za gwiazdę, dzięki której film odniesie sukces kasowy. Co więcej, był jednym z najlepiej opłacanych aktorów. W 1991 roku magazyn "People" uznał go najbardziej seksownym mężczyzną na świecie.

W 1991 roku pojawił się w filmie u boku Keanu Reeves w filmie akcji, "Point Break".

W 1998 roku, podczas kręcenia zdjęć do filmu "Letters from a killer", miał poważny wypadek. Podczas jazdy konnej upadł i złamał obie nogi i uszkodził sobie bark. Zdjęcia zostały zawieszone na 2 miesiące.

WP

Lata 1998-2000 to niezbyt płodny okres dla Patricka. w 2000 roku pojawił się u boku Billy'ego Boba Thorntona i Charliz Theron w filmie "Waking up in Reno". W tym samym roku zagrał z Melanie Griffith w filmie "Forever Lulu."

Aktor miał licencję pilota. Z tym faktem wiąże się głośna niegdyś historia. Podczas samotnego lotu swoją własną Cessną z Kalifornii do Las Vegas odkrył, że ma problem techniczny z samolotem. Zdecydował się na awaryjne lądowanie w dziewiczej okolicy, niedaleko osiedla Prescott Valley w północnej Arizonie. Aktor wyszedł z awarii bez szwanku. Straż pożarna i szeryf, po przybyciu na miejsce zdarzenia, orzekli, że samolot miał uszkodzone skrzydło i że był opuszczony. Oficjalnie podaje się, że tuż po lądowaniu, Swayze został odwieziony do pobliskiego domu, skąd wezwał pomoc. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że aktor był pod wpływem alkoholu, a w samolocie znaleziono otwarte wino i trzydzieści puszek piwa. Ponadto przez parę godzin unikał kontaktu z policją.

W 2001 roku pojawił się w filmie "Donnie Darko", a w 2004 zagrał Allana Quatermaina w produkcji "King Solomon's Mines".

W 2006 roku miał swój debiut na londyńskiej scenie teatralnej, grając w musicalu "Guys and Dolls ".

Aktor właśnie skończył zdjęcia do filmu "Powder Blue" w reżyserii Timothyego Linh Bui, gdzie zagrał starzejącego się gwiazdora rocka. Na planie stanął obok swojego młodszego brata, Dona Swayze.

Aktualnie pracuje nad rolą w produkcji, zatytułowanej "Beast".

Lekarze wykryli u aktora raka trzustki, w związku z czym poddał się on serii zabiegów chemioterapii. Artysta walczył z chorobą dwa lata. Bezskutecznie - zmarł 14 września 2009 roku.

Data urodzenia

18.08.1952

Miejsce urodzenia

Houston, Teksas, USA

Data śmierci

14.09.2009

Filmografia

Hollywood Squares (siebie)

Wykidajło (Dalton)

Donnie Darko

Youngblood (Derek Sutton)

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

Black Dog (Jack Crews)

Prawo krwi

Czerwony świt (Jed Eckert)

Grandview, U.S.A. (Ernie)

Dirty Dancing (Johnny Castle)

Na fali (Bodhi)

Uwierz w ducha (Sam Wheat)

11:14 (Frank)

Oskarżony (Richard Pressburger)

Ikona (Jason Monk)

Błękitny deszcz (Velvet Larry)

Bestia (Charles Barker)

Wszystko zostaje w rodzinie

Return of the Rebels (K.C. Barnes)

Off Sides

Steel Dawn (Nomad)

Memories of M*A*S*H ((archiwum))

Winddrinker, The

Wakin` Up In Reno

Ostatni taniec (Travis MacPhearson)

Skatetown, U.S.A. (Ace)

Comeback Kid, The

Renegades (Bandit)

Tiger Warsaw (Tiger Chuck Warsaw)

Miasto radości (Max Lowe)

Tall Tale (Pecos Bill)

Three Wishes (Jack McCloud)

Listy od zabójcy (Race Darnell)

Without a Word

Forever Lulu. Pierwsza miłość nie rdzewieje (Ben Clifton)

Green Dragon (Gunnery Sergeant Jim Lance)

Uncommon Valor (Scott)

Tata na wagarach (Jack Charles)

Ślicznotki (Vida Boheme)

Wyrzutki (1983) (Darrel Curtis)

Dirty Dancing 2 (instruktor tańca Johnny Castle)

WP
WP