Trwa ładowanie...
d1q2wyu

Patryk Vega

Najnowsze informacje
3.3
(159 głosów)
Oceń:
d1q2wyu
East News
Źródło: East News

Ceniony polski reżyser i scenarzysta. Twórca kultowego „Pitbulla” oraz komedii „Ciacho”.

Patryk Vega przyszedł na świat 2 stycznia 1977 roku w Warszawie. Tak naprawdę urodził się jako Patryk Krzemieniecki, jednak już jako nastolatek postanowił zmienić nazwisko na takie, które potrafiliby wymówić obcokrajowcy. Już wtedy bowiem liczył na międzynarodową karierę w przyszłości.

Jest absolwentem socjologii w Collegium Civitas w Warszawie. Obronił pracę magisterską na kanwie serialu dokumentalnego "Prawdziwe psy", którego był współscenarzystą i reżyserem. Serial opowiadał o pracy warszawskiej policji. Jest także współautorem (z Anna Kowalską i Rafałem Głogowskim), przekrojowej pracy socjologicznej "Polski ruch feministyczny - analiza ruchu społecznego wg teorii Alain'a Touraine'a".

Patryk Vega jest jednym z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia. Jest twórcą, którego produkcje filmowe i telewizyjnego zostały docenione zarówno przez widzów, jak i krytyków. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i za granicą. Porównywany do Michaela Manna i Quentina Tarantino. Reżyser serii „Pitbul”, który trzykrotnie pobił rekord oglądalności oraz został sprzedany do stacji telewizyjnych z innych krajów (m.in. Niemiec, Japonii, Finlandii). Od 2008 roku jest samodzielnym producentem (ma własne studio filmowe Magic Hour).

Vega jest zdobywcą wielu cennych nagród. Za „Pitbulla” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Serialu Kryminalnego na Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Cieszynie. W 2006 roku dostał list gratulacyjny od Prezydenta RP za reżyserię filmu pt. „Pitbull” oraz za wkład w polską kulturę.Był nominowany do tytułu Fenomen Roku magazynu Przekrój. We Włoszech otrzymał nagrodę Special Citation Award dla Najlepszego Reżysera podczas International Mystery Festival Noir in Festival w Courmayeur. Nie ominęła go także Nagroda dla Najlepszego Reżysera na Festiwalu Filmowym w Koszalinie.

W 2005 roku reżyserował odcinki serialu TVN pt. „Kryminalni”. W latach 2007-2008 wyreżyserował oraz napisał scenariusz do odcinków serialu „Twarzą w twarz”. Z kolei w 2010 roku wyreżyserował zwariowaną polską komedię pt. „Ciacho”. W głównych rolach zobaczyliśmy Tomasza Karolaka, Pawła Małaszyńskiego, Marcina Bosaka, Tomasza Kota oraz Martę Żmudę-Trzebiatowską.

Prywatnie Patryk Vega jest żonaty. W 2010 roku stanął na ślubnym kobiercu razem z Katarzyną Słomińską.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q2wyu
d1q2wyu
d1q2wyu