Trwa ładowanie...
d4n3sc8

Paul Greengrass

Najnowsze informacje
4.1
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Cheam, Anglia, Wielka Brytania

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d4n3sc8

Brytyjski scenarzysta i reżyser, zdobywca za film „Krwawa niedziela” nagrody Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Trzykrotny zdobywca nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Przez większą część swojej kariery tworzył społecznie świadome, humanistyczne filmy podejmujące najbardziej palące tematy współczesności.

Paul Greengrass urodził się 13 sierpnia 1955 roku w Cheam w angielskim hrabstwie Surrey w Wielkiej Brytanii. Karierę filmową rozpoczął w 1989 roku filmem „Resurrected”, który przyniósł mu uznanie krytyków, czego owocem była m.in. nagroda im. Otto Dibeliusa przyznana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Na kolejne sukcesy przyszło czekać aż dziesięć lat: film „Sztuka latania”, z Heleną Bonham Carter i Kennethem Branagh w rolach głównych, zdobył Kryształową Gwiazdę podczas Festiwalu Filmowego w Brukseli.

Reżyser jest najlepiej znany dzięki filmowej interpretacji wydarzenia z 1972 roku, jakie miało miejsce w Irlandii Północnej, kiedy to 13 nieuzbrojonych demonstrantów walczących o prawa człowieka zostało zastrzelonych przez brytyjskich żołnierzy - dramat „Krwawa niedziela”(Bloody Sudany, 2002).

Film z 2007 roku, „Ultimatum Bourne’a” (The Bourne Ultimatum) otrzymał w 2008 roku trzy nagrody Akademii oraz dwie BAFTA. Wcześniej reżyser zrealizował przebój „Krucjata Bourne’a” (The Bourne Supremacy), od którego rozpoczęła się jego współpraca z aktorem Mattem Damonem i który zarobił w pierwszy weekend ponad 50 mln USD w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

W okresie pomiędzy realizacją filmów z Mattem Damonem, reżyser poruszył widzów dramatem „Lot 93” (United 93), za który otrzymał nominację do Oskara oraz nagrodę BAFTA. W 2002 roku, film Greengrassa „Krwawa niedziela” (Bloody Sunday) wywalczył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie i nagrodę publiczności na festiwalu Sundance.

Greengrass pisze scenariusze i reżyseruje także filmy telewizyjne poświęcone tematom społecznym i politycznym - The Murder of Stephen Lawrence (BAFTA), The Fix, The One That Got Away, Open Fire czy Omagh (scenariusz i produkcja), którego akcja rozgrywa się po zamachu IRA w Omagh w Północnej Irlandii, w którym zginęło 29 osób. Film zdobył nagrodę BAFTA oraz tytuł Najlepszego Filmu Irlandzkiego (IFTA).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n3sc8
d4n3sc8
d4n3sc8