Paul Walker - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Amerykański aktor, gwiazda słynnych filmów akcji z cyklu „Szybcy i wściekli”.

Urodził się 12 września 1973 roku w Glendale w Kalifornii, dorastał niedaleko Los Angeles. Był najstarszym z czwórki rodzeństwa. Pierwsze kroki w show-biznesie stawiał już w 1975 roku, jako słodki dwulatek reklamujący Pampersy.

Ponownie zawitał na mały ekran dziesięć lat później, pojawiając się gościnnie w głośnym serialu fantasy „Autostrada do nieba” (1985-86, nominacja do Young Artis Award) i w serialu komediowym „Throb” (1986-87). Zanim zgarnął kolejne, filmowe wyróżnienia w postaci nominacji do nagród Young Artist i Soap Opera Digest za rolę Brandona Collinsa w klasyku gatunku opery mydlanej – serialu „Żar młodości” (1993), zaliczył szereg gościnnych występów w serialach oraz debiut filmowy w roli ‘profesora’ Bennetta w komedii/horrorze „Potwór w szafie” (1986).

Dość płynnie udało mu się przejść od etapu aktora dziecięcego do tzw. ‘dorosłego’ aktorstwa. O ile występ u boku Denise Richards w komedii sci-fi „Młody T-Rex” (1994) i pierwsza główna rola w karierze – w familijnej produkcji „Postrzelone bliźniaki” (1998) były jeszcze filmami na granicy, o tyle udział w takich komediach, jak fantastyczne „Miasteczko Pleasantville” (1998), romantyczna „Cała ona” (1999) i sportowy „Luz Blues” (1999), zaś przede wszystkim rola u boku Joshuy Jacksona w thrillerze „Sekta” (2000) to już przykłady zdecydowanie bardziej poważnego aktorstwa.

Absolutnym przełomem w karierze Walkera był angaż do roli Briana O’Connera w głośnym filmie akcji „Szybcy i wściekli” (2001). Rola przyniosła mu międzynarodową rozpoznawalność, spore grono sympatyków, jak również pierwsze filmowe nagrody: MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Duet (z Vinem Dieslem), nominację do tej nagrody w kategorii Przełomowy Występ oraz Hollywood Breakthrough Award. Cieszący się sporym zainteresowaniem film doczekał się do tej pory dwóch sequeli: „Szybcy i wściekli 2: Za szybcy, za wściekli” (2003) oraz „Szybko i wściekle” (2009).

W międzyczasie dał szereg gwiazdorskich występów w takich produkcjach, jak: film akcji sci-fi „Linia czasu” (2003), thrillery „Prześladowca” (2001), „Błękitna głębia” (2005), „Potęga strachu” (2006) i „Nowe życie”, familijna „Przygoda na Antarktydzie” (2006), czy osadzony w świątecznej atmosferze dramat „Czekając na cud” (2004), na planie którego partnerował samej Penélope Cruz.

W 2007 roku zadebiutował w roli producenta filmu akcji „Podwójna tożsamość” z Laurencem Fishburnem i własnym pierwszoplanowym udziałem.

Najświeższą produkcją z jego udziałem jest film akcji „Takers” z Haydenem Christensenem i Mattem Dillonem (2010).

Data urodzenia

12.09.1973

Miejsce urodzenia

Glendale, Kalifornia, USA

Data śmierci

30.11.2013

Filmografia

Cała Ona (Dean Sampson)

Szybcy i wściekli (Brian O'Conner)

Za szybcy, za wściekli (Brian O'Conner)

Meet the Deedles (Phil Deedle)

Miasteczko Pleasantville (Skip Martin)

W matni (Jason)

Sekta (Caleb Mandrake)

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Prześladowca (Lewis Thomas)

Varsity Blues (Lance Harbour)

Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych (Damien)

Pawn Shop Chronicles

Nowe Życie (Ben Garvey)

Hours (Nolan)

Szybcy i Wściekli 6 (Brian O'Conner)

Szybcy i wściekli 7 (Brian O'Conner)

Chętni na kasę (John Rahway)

Przygoda na Antarktydzie (Gerry Shepherd)

Sztandar chwały (Hank Hansen)

Programmed to Kill (Jason)

Monster in the Closet (Profesor Bennett)

Szybcy i wściekli 5 (Brian O'Conner)

Szybko i wściekle (Brian O'Conner)

Podwójna tożsamość (Tim Kearney)

Potęga strachu (Joey Gazelle)

Czekając na cud (Mike Riley)

Błękitna głębia (Jared)

Młody T-Rex (Michael)

Linia czasu (Chris Hughes)