Trwa ładowanie...
d3feep7

Paweł Pawlikowski

Najnowsze informacje
4.5
(4 głosy)
Oceń:
d3feep7

Brytyjski reżyser o polskim pochodzeniu. Uznawany jest za jednego z najciekawszych brytyjskich twórców filmowych. Nagrodzony BAFTA za „Lato miłości” z 2004 roku.

Pawel Pawlikowski (za granicą pisany także: Paul Pavlikovsky) urodził się w 1957 roku w Warszawie. W wieku 14 lat wyjechał z mamą do Wielkiej Brytanii, obecnie mieszka w Oxfordzie. Mieszkał w Londynie, Niemczech i we Włoszech, studiował literaturę i filozofię na uczelniach w Londynie i Oxfordzie. Tworzy filmy od 1987 roku.

Zwrócił na siebie uwagę filmem „Last resort” („Ostatnie wyjście”), otrzymując nagrodę BAFTA dla Najbardziej Obiecującego Debiutanta Brytyjskiego Kina. Film ten pokazywano również na festiwalu w Wenecji oraz w Edynburgu, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego brytyjskiego filmu. Przed "Ostatni wyjściem" Pawlikowski nakręcił uznany dramat "Twockers" oraz nagradzane dokumenty: "Serbian Epics", "Dostoevsky's Travels" oraz "Z Moskwy do Pietruszek”.

Jego film z 2004 roku „Lato miłości” został uhonorowany BAFTA, czyli brytyjskim Oscarem, dla najlepszego filmu brytyjskiego 2004. „Lato miłości” otrzymało również nagrodę dla najlepszego filmu brytyjskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu.

„Lato miłości” to historia przyjaźni i miłości nastolatek Mony i Tamsin, które poznają się podczas wakacji i szybko zbliżają do siebie, chociaż pochodzą z innych światów. Zmysłową, nastrojową muzykę do filmu skomponował znany brytyjski zespól Goldfrapp.

W 2011 roku Pawlikowski był przewodniczącym jury w trakcie 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3feep7
d3feep7
d3feep7