Trwa ładowanie...
dps7l84

Peter Dinklage

Najnowsze informacje
4.2
(10 głosów)
Oceń:
dps7l84

Amerykański aktor charakterystyczny, rozpoznawalny dzięki karłowatości, której przyczyną jest achondroplazja.

Peter Dinklage urodził się 11 czerwca 1969 roku w Morristown, New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Ukończył Bennington College w Vermont, gdzie studiował aktorstwo. Ukończył również Królewską Akademi Sztuk Dramatycznych (Royal Academy of Dramatic Arts) w Londynie i Walijską Szkołę Muzyczną i Aktorską (Welsh School of Music and Drama) w Cardiff, w Wielkiej Brytanii.

Zyskał uznanie krytyki występami teatralnymi, m.in. w „I Wanna Be Adored”, „Ryszardzie III” oraz słuchowisku Charliego Kaufmana „Hope Leaves the Theater” u boku Merryl Streep i Hope Davis.

Peter Dinklage rozpoczął karierę filmową w 1994 roku, występując w filmie Toma DiCillo "Filmowy zawrót głowy" ("Living In Oblivion"). Od tamtej pory zagrał w "Wojnie plemników" ("Human Nature") Michela Gondry’ego, w "Safe Man" Johna Hamburga, "Never Again" Erica Schaffera czy "Zaczyna się od pocałunku"("Just a Kiss") Fishera Stevena.

Następnie zagrał w kolejnych filmach Dinklage’a: “13 Moons" Alexandra Rockwella, “Tiptoes" Matthew Brighta z udziałem Gary Oldmana i Patricii Arquette. Wiosną 2004 zagrał w filmie Jon’a Favreau "Elf". W 2008 roku zagrał w filmie fantasy pt. „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Dinklage jest również aktorem teatralnym. Wystąpił w sztukach Patricka Breena “Marking," BrandonaCole’a “Imperfect Love", Jonathana Marca Shermana “Hollywood," oraz Marca Spitza - “I Wanna Be Adored." Można go było zobaczyć w spektaklu pokazywanym w nowojorskim Lincoln Centre w sztuce “Toulouse Lautrec".

Od 2005 roku żoną Petera Dinklage’a jest Erica Schmidt. Prywatnie jest wegetarianinem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dps7l84
dps7l84
dps7l84