Trwa ładowanie...
d11olwq

Peter Jackson

Najnowsze informacje
4.5
(90 głosów)
Oceń:
d11olwq

Nowozelandzki i amerykański reżyser, producent i scenarzysta. Urodził się 31 października 1961 roku w małej miejscowości u wybrzeża Nowej Zelandii.

Niemal od zawsze interesował się filmem, już jako 8-latek realizował krótkie filmy za pomocą kamery 8mm, którą dostał od rodziców. Praca z kamerą nie ograniczała się do prostej rejestracji rzeczywistości – już wtedy wzbogacał ją o pomysłowe „efekty specjalne”.

Mając 22 lata rozpoczął, z pomocą przyjaciół, realizację niskobudżetowego horroru zatytułowanego „Zły smak”. W 1987 roku film, dzięki przyjacielowi Jacksona, który pracował w branży filmowej, został pokazany na festiwalu w Cannes i spotkał się tam z przychylnym przyjęciem. Film odniósł sukces i zyskał miano kultowego. To otworzyło reżyserowi drzwi do profesjonalnej kariery.

W 1992 roku zrealizował horror „Martwica mózgu”, dwa lata później – thriller z Kate Winslet pod tytułem „Niebiańskie istoty” (nagroda w Wenecji, nominacja do Oskara za scenariusz), a w 1996 roku - komediowy horror „Przerażacze” z Michaelem J. Foxem (producentem był Robert Zemeckis).

Następnie wyreżyserował jedną z największym superprodukcji w dziejach kina – trylogię „Władca pierścieni”, na którą składają się kolejno: „Drużyna pierścienia”(BAFTA dla Najlepszego Reżysera, nominacje do Oskara, m.in. w kategorii Najlepszy Film i Najlepszy Reżyser, nominacja do Złotego Globu dla Najlepszego Reżysera), „Dwie wieże” (nominacja do Oskara w kategorii Najlepszy Film, nominacje do BAFTA dla Najlepszego Filmu i Reżysera, nominacja do Złotego Globu dla Najlepszego Reżysera) i „Powrót króla” (11 Oskarów, w tym za Najlepszy Scenariusz, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Film, Złoty Glob dla Najlepszego Reżysera, nagroda BAFTA za Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film).

W 2005 roku nakręcił remake filmu „King Kong” z Naomi Watts w roli głównej. W 2009 roku wyreżyserował dramat "Nostalgia anioła". W tym samym roku był też producentem filmu SF "Dystrykt 9". W 2011 roku wyprodukował film Stevena Spielberga pt. "Przygody Tintina". W tym samym roku rozpoczął zdjęcia do długo oczekiwanego prequela "Władcy pierścieni". Na rok 2012 zaplanował premierę filmu "Hobbit: An Unexpected Journey", a na rok 2013 "Hobbit: There and Back Again".

Peter Jackson często pojawia się w małych rolach w swoich filmach. Grają w nich także dzieci reżysera: Billy i Katie. Żona Fran Walsh współpracuje z nim natomiast przy tworzeniu scenariuszy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11olwq
d11olwq
d11olwq