Trwa ładowanie...

Peter Weir gościem Off Plus Camera

Peter Weir gościem Off Plus CameraŹródło: AFP
d3le8p1
d3le8p1

*Peter Weir, największa ikona kina australijskiego, a zarazem wzięty hollywoodzki twórca, będzie gościem festiwalu Off Plus Camera. Reżyser przyjedzie do Krakowa na uroczystą premierę swego najnowszego filmu „Niepokonani” („The Way Back”), z Colinem Farrellem i Edem Harrisem w rolach głównych, która odbędzie się 8 kwietnia w Krakowie podczas gali otwarcia tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.*

Peter Weir, Australijczyk, który odniósł sukces w Hollywood, będzie jednym z gości specjalnych festiwalu Off Plus Camera. Reżyser przyjął zaproszenie organizatorów festiwalu oraz Monolith Films, polskiego dystrybutora filmu „Niepokonani” („The Way Back”) i przyjedzie do Krakowa osobiście zaprezentować swoją najnowszą produkcję podczas uroczystej premiery.

Weir, który od blisko 25 lat realizuje filmy w Hollywood, ma na koncie współpracę z prawdziwą aktorską czołówką: Melem Gibsonem, Sigourney Weaver, Harrisonem Fordem, Jeffem Bridgesem, Rosie Perez, Richardem Chamberlainem, Isabellą Rossellini, Johnem Turturro, Jimem Carreyem czy Russellem Crowe. Również w obsadzie „Niepokonanych” znalazły się hollywoodzkie gwiazdy: Colin Farrell i Ed Harris. Jego filmy wielokrotnie nominowane były do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej („Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, „Truman Show" czy „Świadek” - aż osiem nominacji!), on sam ma na koncie aż 6 nominacji. Linda Hunt grająca w
„Roku niebezpiecznego życia” otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, mimo iż wcieliła się w rolę… mężczyzny.

Peter Weir często nazywany jest reżyserem transgresji, mistrzem filmowej tajemnicy. Inspiracji dostarcza mu twórczość Stanleya Kubricka, którego uważa za kogoś w rodzaju „duchowego ojca”. Nie ukrywa także swojej fascynacji polskimi reżyserami: Krzysztofem Kieślowskim (zwłaszcza jego „Dekalogiem”) i Andrzejem Wajdą (duże wrażenie zrobił na nim „Danton”). Choć od lat tworzy w systemie hollywoodzkim, znany jest ze swojej niezależności w wyborze kolejnych projektów i konsekwencji w podążaniu swą „niespieszną” ścieżką filmową. Filmy bowiem robi rzadko, „Niepokonanych” („The Way Back”) nakręcił po blisko 7-letniej przerwie. W swoim nowym filmie Weir po raz kolejny opowiada o granicach ludzkiej wytrzymałości oraz sile ducha, snując równocześnie refleksję nad przewijającymi się przez całą jego twórczość zagadnieniami konformizmu oraz ludzkiej tożsamości.

d3le8p1

Peter Weir jest laureatem wielu prestiżowych nagród: BAFTY, Cezara, Donatello Award (włoska nagroda filmowa), Australian Sammy Award, nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego, Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej.

„NIEPOKONANI” („The Way Back”)

W 1940 roku do sowieckiego łagru trafia Janusz, polski żołnierz, skazany za szpiegostwo na podstawie sfabrykowanych dowodów. W świecie gułagu, gdzie każdy walczy o przetrwanie, a litość jest najgorszym z grzechów, Janusz nie poddaje się panującej wśród więźniów atmosferze rezygnacji. Nie godzi się na nieludzkie traktowanie i mordercze warunki panujące w obozie. Nie przestaje wierzyć w możliwość ucieczki i powrót do domu. Pewnej nocy, podczas zamieci śnieżnej, niemożliwe staje się faktem. Janusz wraz z grupą więźniów podejmuje się desperackiej ucieczki. Nie mają odpowiedniej odzieży, pożywienia, a nawet kompasu. Ucieczka to zaledwie początek długiego marszu ponad ludzkie siły - mają do przebycia 4000 mil od syberyjskiej tajgi przez wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet i dalej przez Himalaje aż do Indii.

Niezwykła podróż pełna jest heroicznej walki o przetrwanie. Pomimo różnic kulturowych i barier językowych przyświeca im wspólny cel - chcą odzyskać utraconą wolność. Nie sprzyjają im mordercze mrozy i nieznośny upał. Przemierzają pieszo najbardziej niezwykłe i niebezpieczne rejony świata, ucząc się przebaczać i odzyskiwać utracone w gułagu człowieczeństwo.

Film wchodzi do kin 8 kwietnia w kinach w całej Polsce.

** [

A MOGLI STOCZYĆ SIĘ NA SAMO DNO ]( http://film.wp.pl/nie-skonczyli-na-dnie-6025275771658881g )**

d3le8p1

** [

NAJLEPSZE PROSTYTUTKI W HOLLYWOOD ]( http://film.wp.pl/nierzadnice-hollywood-6025275877319297g )**

** [

GWIAZDA NA WIZJI POSZŁA DO ŁÓŻKA Z OCHRONIARZEM! ]( http://teleshow.wp.pl/kim-kardashian-przekroczyla-kolejna-granice-6021950529430145g )**

** [

GWIAZDY "SŁONECZNEGO PATROLU" DZIŚ. JAK WYGLĄDAJĄ? ]( http://teleshow.wp.pl/jak-dzis-wygladaja-gwiazdy-slonecznego-patrolu-6026603162764417g )**

d3le8p1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3le8p1