Trwa ładowanie...
d453hbj

Piotr Sobociński

Najnowsze informacje
4.4
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Łódź

d453hbj

Jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, a od 1984 roku autor zdjęć. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim (Dekalog III, Dekalog IX, Trzy kolory. Czerwony).

Piotr Sobociński urodził się 3 lutego 1958 roku w Łodzi, zmarł 26 marca 2001 roku w Vancouver w Kanadzie.Ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT (1981). Jako operator kamery zadebiutował w 1981 roku w filmie "To był jazz" Feliksa Falka.

Po nominacji do Oscara za zdjęcia do filmu "Trzy kolory. Czerwony" rozpoczął karierę w USA. W 2001 roku zrealizował zdjęcia do filmu "Angel Eyes". Za film "Siódmy pokój" otrzymał Złotą Żabę na festiwalu operatorskim Camerimage w Toruniu w 1995 r.

Wcześniej, w Polsce, realizował m.in. filmy* "Dekalog 3" i "Dekalog 9" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Pensjonat Słoneczny Blask"*, "Bal na dworcu w Koluszkach" i "Magnat" Filipa Bajona, za który otrzymał w 1987 r. Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii.

Zmarł na zawał serca w czasie snu, podczas realizacji filmu „24 godziny” (Trapped), który został mu dedykowany. Jego pamięci został też dedykowany film „Kraina wiecznego szczęścia” na podstawie książki Stephena Kinga. Został pochowany na Powązkach w Warszawie.

Piotr był synem operatora Witolda Sobocińskiego, mężem aktorki Hanny Mikuć i ojcem operatorów Piotra i Michała Sobocińskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d453hbj
d453hbj
d453hbj