Trwa ładowanie...
d2c5yap

Powrót do domu

Najnowsze informacje
3.1
(16 głosów)
Oceń:
d2c5yap

MFF Locarno 2011 - Złoty Lampart dla najlepszego filmu, Srebrny Lampart dla najlepszej aktorki, nagroda FIPRESCI MFF Mar del Plata 2011 - Złoty Astor dla najlepszego filmu, Srebrny Astor za reżyserię.

Buenos Aires u schyłku lata. Trzy nastoletnie siostry, Marina, Sofia i Violeta, przebywają same w rodzinnym domu wypełnionym pamiątkami po niedawno zmarłej babci, która je wychowywała. Dziewczęta żyją tak, jak nakazują prawa ich wieku: słuchają muzyki, spotykają się z przyjaciółmi, zakochują się, śmieją i kłócą. Nagle wrzucone w dorosłość muszą odnaleźć się w niepewnej sytuacji, a bolesna strata nieoczekiwanie otworzy przed nimi nowe perspektywy.

Mumenthaler z dużą wprawą, dowcipnie i z nostalgią ukazuje interakcje skrajnie różniących się od siebie sióstr. Każda z nich inaczej radzi sobie z żałobą i obowiązkami dorosłego życia: najstarsza, Marina, koncentruje się na nauce i wypełnianiu codziennych sprawunków; Sofia ma poczucie nieskrępowanej wolności, którą manifestuje ekscentrycznymi strojami i ucieczką od sennej atmosfery domu; Violeta, najmłodsza i najbardziej tajemnicza z całej trójki, na wpół naga snuje się po pokojach, ukrywając przed rodzeństwem potajemne spotkania ze starszym od niej mężczyzną. Choć dziewczęta spędzają razem dużo czasu, ukrywają przed sobą targające nimi uczucia, a dom rodzinny - z bezpiecznego azylu - zamieni się w miejsce siostrzanej rozgrywki decydującej o ich przyszłości. Reżyserka stworzyła wiarygodne portrety psychologiczne bohaterek, co czyni z POWROTU DO DOMU niezwykły film o poszukiwaniu własnej tożsamości i nieuniknionych wyborach przed jakimi każdy z nas staje na progu dorosłości.

Dużym atutem filmu są zdjęcia Martina Friasa utrzymane w ciepłej stylistyce retro, świetnie podkreślające odchodzący świat dzieciństwa oraz nastrojowa amerykańska muzyka folk z lat 70.

Powrót do domu
Tytuł oryginalny

Abrir Puertas y Ventanas

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Holandia

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

06.01.2012

Czas trwania

99 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c5yap
d2c5yap
d2c5yap