Trwa ładowanie...
d2q7cik
d2q7cik

Powrót do lasu [blu-ray]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2q7cik

Zrealizowany po 62 latach (!) sequel wyraźnie żeruje na ponadczasowej estymie części pierwszej, oferując sztampową, mało rozwojową fabułę, przetwarzając sprawdzone już przed laty rozwiązania i odzierając pierwowzór z aury tajemniczości. Ale… nie jest to film tak nieudany, jak można by się spodziewać.

Jego twórcy umiejscowili akcję kontynuacji pośrodku wydarzeń z części pierwszej. Mama Bambiego właśnie zginęła, a opiekę nad nim roztacza dostojny Książę, będący zarówno strażnikiem całego lasu, jak i ojcem „osieroconego” jelonka. Rodzicielstwo przychodzi mu jednak z trudem. W pierwszej chwili Książę nie chce przygarnąć swojego syna. Jest przecież stworzony do większych, ważniejszych (!) rzeczy. I choć poleca innym zwierzętom odnalezienie łani, która mogłaby się Bambim zaopiekować, to z czasem, pomiędzy dumnym ojcem a ciekawym świata synem wytworzy się więź, którą trudno będzie zerwać.

Ten niespodziewany, subtelnie zarysowany wątek uświadomionego rodzicielstwa (i to w dobie wciąż obowiązujących, płciowych podziałów, co zostaje tu uwypuklone), okazuje się właściwą wartością „Bambiego 2”, windując go niejako z poziomu artystycznej kompromitacji, do pułapu filmu cokolwiek nieszkodliwego.

d2q7cik

Jakiekolwiek zestawianie „dwójki” z pierwowzorem z 1942 roku będzie (musi być) jednak bolesne. To już nie ta lekkość, nie ta dydaktyczna bezpretensjonalność, z której słynął Walt Disney. Co więcej, także wizualna maestria oryginału pozostaje niedościgniona. Przy pięknych, impresyjnych tłach „Bambiego”, kreska w drugiej części jest uboga i nijaka. Nie powinno to jednak dziwić, bo choć w Polsce film ów wyświetlano także w kinach, to pomyślany był on jako wydawnictwo typu „prosto-na-dvd”.

Ach, drogi Disneyu. Tak zabija się legendy. W tym przypadku zabrakło naprawdę niewiele.

Wydanie blu-ray

Wydanie poprawne technicznie (panorama, pięciokanałowy dźwięk), ale na próżno szukać tu suplementarnego bogactwa zawartego na płycie z częścią pierwszą. Na krążku znajdują się tylko cztery skromne dodatki, co niejako potwierdza rangę samego filmu. Wydanie zawiera: Legenda trwa (8:17), zaskakująco krótki dokument typu making of, Niewykorzystana piosenka (2:16), utwór, który nie trafił do finalnej wersji filmu oraz Szkicownik (3:43), krótki instruktaż jak rysować królika Tuptusia. Całość uzupełnia tryb Ciekawostki jelonka Bambi, po którego uruchomieniu, na ekranie pojawiać będą się edukacyjne ciekawostki dotyczące życia w lesie.

d2q7cik

Podziel się opinią

Share

d2q7cik

d2q7cik