Trwa ładowanie...
11-09-2009 12:29

Programy o mniejszościach w PR i TVP

Programy o mniejszościach w PR i TVP
d18k6d3
d18k6d3

W roku ubiegłym TVP Info w pasmach rozłącznych nadała około 63 godzin audycji dla mniejszości narodowych, grup etnicznych i Kaszubów; spośród rozgłośni najwięcej audycji dla mniejszości wyemitowano w Radiu dla Ciebie oraz rozgłośniach regionalnych w Opolu i w Gdańsku - wynika z informacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Informację tę przedstawiono w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Najwięcej audycji wyemitował oddział terenowy TVP w Białymstoku dla mniejszości rosyjskiej, białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej, romskiej i tatarskiej. Wśród programów był: Tydzień Białoruski, emitowany raz w tygodniu i poświęcony najważniejszym wydarzeniom na Białorusi, Przegląd Ukraiński, Panorama Litewska, Rosyjski Głos oraz My Romowie i Podlaski Orient (dla mniejszości romskiej i tatarskiej).

Audycje do mniejszości narodowych zajęły w 2008 roku w TVP Białystok blisko 33 godziny, a w I półroczu 2009 roku - 19 godzin.

W oddziale TVP w Gdańsku pojawiały się programy poświęcone kulturze kaszubskiej, m.in. Rondo zemia oraz Tede jo.

d18k6d3

Oddziały w Katowicach i Opolu emitowały Schlesien Journal, gdzie komentowano wydarzenia społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne, poświęcone mniejszości niemieckiej. W Krakowie ukazywał się Informator Romski, prowadzony w j. romskim.

W 2008 roku w programie wspólnym TVP INFO ukazywała się audycja Telenowyny, tworzona w języku ukraińskim. Ukazywała się raz w miesiącu.

Audycje dla mniejszości narodowych były nadawane w 9 rozgłośniach regionalnych. Najwięcej godzin audycji nadały Radio dla Ciebie w Warszawie - 12,7 proc. czasu emisji. Były to głównie audycje w języku białoruskim.

Radio Białystok przeznaczyło 3,3 proc. czasu emisji na audycje dla mniejszości białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej. Natomiast Radio Olsztyn - przeznaczyło na audycje dla mniejszości ukraińskiej i niemieckiej 2,1 proc. rocznego czasu nadawania.

d18k6d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18k6d3