Trwa ładowanie...
d2qjqw9

Przemysław Wojcieszek

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
d2qjqw9

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Zaliczany do twórców polskiego kina niezależnego. Zadebiutował w teatrze jako autor i reżyser sztuki „Made in Poland”. Reżyser licznie nagradzanych i szeroko komentowanych filmów takich jak: 'Zabij ich wszystkich', 'Głośniej od bomb' i 'W dół kolorowym wzgórzem'.

* Przemysław Wojcieszek urodził się 18 marca 1974 roku w Jelczu-Miłoszycach.* Studiował m.in. polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1998 roku Wojcieszek zadebiutował w branży filmowej jako scenarzysta szeroko komentowanego filmu Witolda Adamka - "Poniedziałek".Wojcieszek stworzył wciągającą historię o dwóch drobnych przestępcach z prowincjonalnego miasta. Wyraziście przedstawił mechanizm społeczno-ekonomicznych przemian, z którymi nie radzą sobie młodzi ludzie lądujący na marginesie życia społecznego.

Rok później zrealizował jeszcze w warunkach półamatorskich swój własny film - "Zabij ich wszystkich".Dramat trójki młodych ludzi - akwizytorów metalowych rur wykonujących źle opłacaną pracę i Ewy, siostry jednego ze sprzedawców, także rozgrywa się na peryferiach. W tle obrazowane jest prowincjonale miasto ogarnięte rozruchami. Po zabójstwie jednego z młodych kibiców lokalnej drużyny toczy się tam regularna wojna z policją.

W 2001 roku Wojcieszkowi udało się przygotować pierwszy w pełni profesjonalny obraz - "Głośniej od bomb". Główną postacią tego autentycznego, ironicznego i gorzkiego zarazem obrazu był dwudziestoletni Marcin, który miał przejąć po zmarłym ojcu warsztat samochodowy. Chłopak chciał zostać w miasteczku i właśnie tu, na przekór wszystkim, zbudować swoją przyszłość. Tego typu bohater, pomimo rozczarowań podejmujący próbę zmierzenia się z rzeczywistością, stał się charakterystyczny dla kina Wojcieszka.

* W 2004 roku Wojcieszek rozpoczął współpracę z teatrem przyjmując zaproszenie od Jacka Głomba, szefa legnickiej sceny im. Heleny Modrzejewskiej. Przygotował przedstawienie "Made in Poland"* na podstawie własnego scenariusza filmowego. Grano je na legnickim blokowisku Piekary, we wnętrzu nieczynnego supermarketu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qjqw9
d2qjqw9
d2qjqw9