Trwa ładowanie...
dun1rn6

Rachel McAdams

Najnowsze informacje
4.4
(192 głosy)
Oceń:
dun1rn6

Popularna aktorka kanadyjskiego pochodzenia, która porwała amerykańską publiczność dzięki niezapomnianemu występowi u boku Ryana Goslinga w dramacie/romansie „Pamiętnik”. Znana jest z tego, że często zmienia kolor włosów.

Urodziła się 17 listopada 1978 roku w kanadyjskim Londynie, w stanie Ontario, dorastała w leżącym nieopodal St. Thomas. Od czwartego roku życia trenowała łyżwiarstwo figurowe, biorąc udział w różnych konkursach. Studiowała kulturoznawstwo na York University w Toronto i podobno w ostatniej chwili, za namową profesora od zajęć aktorskich, wybrała specjalizację teatralną.

Karierę na ekranie zaczęła w 2001 roku, od występu w disneyowskim serialu „The Famous Jett Jackson”. W tym samym roku dostała angaż do głównej roli w serialu „Shotgun Love Dolls”, wyprodukowanym przez MTV. Nigdy jednak nie doszło do emisji choćby pilotażowych odcinków.

Jej debiutem na dużym ekranie była włosko-kanadyjska komedia „My Name Is Tanino” (2002). W tym samym roku zachwyciła krytyków, dzięki dramatycznej roli w „Perfect Pie” (nominacja do Genie), jak również dała się poznać amerykańskiej publiczności, dzięki udziałowi w komedii „Gorąca laska” z Robem Schneiderem. Kolejne dwa lata to okres występów w kanadyjskim serialu komediowym „Slings and Arrows”, który przyniósł jej nagrodę Gemini w 2004 roku.

Serca młodej publiczności podbiła jako jedna z tytułowych „Wrednych dziewczyn” oraz główna bohaterka dramatu/romansu „Pamiętnik” (oba z 2004 roku), stając się prawdziwą gwiazdą gal rozdania nagród MTV i laurów przyznawanych przez nastoletnią publiczność (Teen Choice Awards). Na planie pierwszego z filmów spotkała się m.in. z Lindsay Lohan, zgarniając dwie MTV Movie Awards w kategorii Przełomowa Rola i Najlepszy Zespołowy Występ oraz nominację do tej nagrody w kategorii Najlepszy Czarny Charakter, jak również pięć nominacji do Teen Choice Awards. Rola u boku późniejszego partnera życiowego, Ryana Goslinga we wzruszającym „Pamiętniku” Nicka Cassavetesa, przyniosła jej z kolei MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Pocałunek, nominację do tej nagrody w kategorii Najlepsza Rola oraz cztery nagrody Teen Choice.

Sukces zaowocował atrakcyjnymi propozycjami. W 2005 roku pojawiła się w słynnej komedii romantycznej „Polowanie na druhny”, była pierwszoplanową gwiazdą thrillera „Red Eye” Wesa Cravena i wystąpiła w jednej z głównych ról w komedii „Rodzinny dom wariatów”. Rok 2007 to udział w kryminalnym filmie „Życie małżeńskie”, a 2008 – występ u boku Tima Robbinsa w wojennym komediodramacie „Szczęśliwy powrót” Neila Burgera.

W 2009 roku zagrała główną rolę w dramacie/romansie sci-fi „Zaklęci w czasie” z Erikiem Baną, dołączyła też do gwiazdorskiej obsady thrillera „Stan gry” z Russellem Crowe, Benem Affleckiem, Helen Mirren i Robin Wright Penn.

* Jeszcze świeższe produkcje z jej udziałem to: „Sherlock Holmes” Guya Ricthe, z Robertem Downeyem Jr. w roli słynnego detektywa i Judem Law w roli jego przyjaciela, doktora Watsona (2009) oraz komedia „Morning Glory” z Harrisonem Fordem (2010).*

Ostatnie lata są bardzo pracowite dla McAdams. Najpierw w 2012 zagrała w „To the Wonder” Terrence’a Malicka, później wystąpiła w „Passion” Briana De Palmy oraz „I że cię nie opuszczę” /The Vow/, a także zakończyła produkcję filmu Antona Corbijna „A Most Wanted Man” z udziałem Philipa Seymoura Hoffmana. Aktorka wkrótce rozpocznie zdjęcia do najnowszego filmu Camerona Crowe’a, a także użyczy swojego głosu jednej z postaci produkcji „The Little Prince”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dun1rn6
dun1rn6
dun1rn6