WP
WP

Ray Stevenson - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, szerokiej publiczności znany najlepiej jako Tytus Pullo z serialu „Rzym” i najnowsze wcielenie Franka Castle w „Punisherze”.

Urodził się 25 maja 1964 roku w Lisburn w Irlandii Północnej, jako środkowy z trójki synów pilota wojskowego. Dorastał w północno-wschodniej Anglii i stosunkowo szybko zainteresował się grą aktorską, jako namiętny uczestnik sobotnich seansów kinowych w Newcastle Odeon. Ambicje zostania gwiazdą ekranu porzucił na pewien czas dla kariery w zawodzie architekta wnętrz, jednak ostatecznie powrócił do swoich dziecięcych marzeń. Bezpośrednim impulsem stała się tutaj wizyta w Lyric Theatre na londyńskim West Endzie, gdzie miał okazję zobaczyć na żywo Johna Malkovicha w sztuce „Burn This”.

Miał 27 lat, kiedy wstąpił do Bristol Old Vic Theatre School i 29 w momencie, kiedy zaliczył pierwszy występ na ekranie. Zaczynał od ról w telewizyjnych dramatach (debiutancki film „A Woman’s Guide to Adultery” 1993, kostiumowa produkcja „Miłość z wrzosowiska” z Catherine Zetą-Jones 1994) i w serialach kryminalnych („Band of Gold” 1995-96, „City Central” 1998-99). Pierwszą, większą rolą filmową była ta w komediodramacie/romansie „Sztuka latania” z Heleną Bonham Carter i Kennethem Branaghem (1998).

Pierwsze lata nowego tysiąclecia poświęcił głównie teatrowi, ekranowe występy ograniczając głównie do drobnych, gościnnych ról w brytyjskich serialach. Powrócił dzięki roli Dagoneta w przygodowo-historycznej produkcji „Król Artur” z Clivem Owenem i Keirą Knightley (2004).

Przełomem na wielką skalę okazała się dla Stevensona rola rzymskiego żołnierza Tytusa Pullo w słynnym serialu historycznym zatytułowanym „Rzym” (2005-2007). Międzynarodowy sukces serialu zapewnił świetnie zbudowanemu aktorowi kolejne role wykorzystujące ten potencjał, z których na pierwsze czoło wysuwa się kreacja legendarnego Franka Castle, czyli tytułowego ‘Punishera’ w najświeższej produkcji z tego cyklu - „Punisher – Strefa wojny” (2008).

WP

Poza tym zagrał główne role w thrillerze „Telefon zaufania” (2007) i w horrorze „Eksperyment SS” (2008), wziął udział w produkcji fantasy „Asystent Wampira” Paula Weitza (2009), spotkał się z Denzelem Washingtonem i Garym Oldmanem na planie przygodowego filmu akcji „Księga ocalenia” (2010) oraz dołączył do obsady komedii akcji „The Other Guys” z Markiem Wahlbergiem, Evą Mendes i Samuelem L. Jacksonem (2010).

Ostatnią produkcją z jego udziałem jest przygodowo-fantastyczny „Thor” Kennetha Branagha. Premiera filmu z udziałem takich gwiazd, jak: Natalie Portman, Kat Dennings, Anthony Hopkins, Samuel L. Jackson, czy Stellan Skarsgård planowana jest na 2011 rok.

WP
Data urodzenia

25.05.1964

Miejsce urodzenia

Lisburn, Irlandia Północna, Wielka Brytania

Filmografia
WP
WP