Trwa ładowanie...
d2fm4vh

Ray Stevenson

Najnowsze informacje
4.6
(68 głosów)
Oceń:
d2fm4vh

Brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, szerokiej publiczności znany najlepiej jako Tytus Pullo z serialu „Rzym” i najnowsze wcielenie Franka Castle w „Punisherze”.

Urodził się 25 maja 1964 roku w Lisburn w Irlandii Północnej, jako środkowy z trójki synów pilota wojskowego. Dorastał w północno-wschodniej Anglii i stosunkowo szybko zainteresował się grą aktorską, jako namiętny uczestnik sobotnich seansów kinowych w Newcastle Odeon. Ambicje zostania gwiazdą ekranu porzucił na pewien czas dla kariery w zawodzie architekta wnętrz, jednak ostatecznie powrócił do swoich dziecięcych marzeń. Bezpośrednim impulsem stała się tutaj wizyta w Lyric Theatre na londyńskim West Endzie, gdzie miał okazję zobaczyć na żywo Johna Malkovicha w sztuce „Burn This”.

Miał 27 lat, kiedy wstąpił do Bristol Old Vic Theatre School i 29 w momencie, kiedy zaliczył pierwszy występ na ekranie. Zaczynał od ról w telewizyjnych dramatach (debiutancki film „A Woman’s Guide to Adultery” 1993, kostiumowa produkcja „Miłość z wrzosowiska” z Catherine Zetą-Jones 1994) i w serialach kryminalnych („Band of Gold” 1995-96, „City Central” 1998-99). Pierwszą, większą rolą filmową była ta w komediodramacie/romansie „Sztuka latania” z Heleną Bonham Carter i Kennethem Branaghem (1998).

Pierwsze lata nowego tysiąclecia poświęcił głównie teatrowi, ekranowe występy ograniczając głównie do drobnych, gościnnych ról w brytyjskich serialach. Powrócił dzięki roli Dagoneta w przygodowo-historycznej produkcji „Król Artur” z Clivem Owenem i Keirą Knightley (2004).

Przełomem na wielką skalę okazała się dla Stevensona rola rzymskiego żołnierza Tytusa Pullo w słynnym serialu historycznym zatytułowanym „Rzym” (2005-2007). Międzynarodowy sukces serialu zapewnił świetnie zbudowanemu aktorowi kolejne role wykorzystujące ten potencjał, z których na pierwsze czoło wysuwa się kreacja legendarnego Franka Castle, czyli tytułowego ‘Punishera’ w najświeższej produkcji z tego cyklu - „Punisher – Strefa wojny” (2008).

Poza tym zagrał główne role w thrillerze „Telefon zaufania” (2007) i w horrorze „Eksperyment SS” (2008), wziął udział w produkcji fantasy „Asystent Wampira” Paula Weitza (2009), spotkał się z Denzelem Washingtonem i Garym Oldmanem na planie przygodowego filmu akcji „Księga ocalenia” (2010) oraz dołączył do obsady komedii akcji „The Other Guys” z Markiem Wahlbergiem, Evą Mendes i Samuelem L. Jacksonem (2010).

Ostatnią produkcją z jego udziałem jest przygodowo-fantastyczny „Thor” Kennetha Branagha. Premiera filmu z udziałem takich gwiazd, jak: Natalie Portman, Kat Dennings, Anthony Hopkins, Samuel L. Jackson, czy Stellan Skarsgård planowana jest na 2011 rok.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fm4vh
d2fm4vh
d2fm4vh