Trwa ładowanie...
dc8qprv

Ray Winstone

Najnowsze informacje
4.0
(25 głosów)
Oceń:
dc8qprv

Brytyjski aktor, od dawna cieszący się opinią jednego z najbardziej ekspresyjnych brytyjskich aktorów telewizyjnych i filmowych. Międzynarodowe uznanie zdobył dzięki głównej roli w reżyserskim debiucie Gary’ego Oldmana, „Nic doustnie”.

Ray Winstone, właściwie Raymond Andrew Winstone, urodził się 19 lutego 1957 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. W szkolnych latach zasłynął jako mistrz boksu – był dwukrotnym reprezentantem Anglii. Aktorstwa uczył się w Corona School, gdzie został zaangażowany przez reżysera Alana Clarke’a do kontrowersyjnej sztuki „Scum”, która miała być początkowo wyemitowana przez BBC, lecz ostatecznie zdjęto ją z ekranu z powodu brutalnych scen, jakie zawierała. Jednak Scum, nakręcona ponownie jako film pełnometrażowy, okazała się dla Winstone’a odskocznią do kariery aktorskiej.

Kolejne filmy w aktorskim dorobku Winstone’a to m.in.: Quadrophenia, Ladybird Ladybird, Twarz, W morzu uczuć, The Very Thought of Sou, Agnes Browne oraz Chłopak na gwałt poszukiwany.Można było zobaczyć go w filmie Anthony’ego Minghelli Wzgórze nadziei oraz w obrazie Król Artur, który wyreżyserował Antoine Fuqua. Użyczył głosu Panu Bobrowi w niezwykle popularnym filmie fantasy Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa.

Winstone często pojawiał się także na szklanym ekranie – zagrał w wielu serialach i filmach telewizyjnych. Wystąpił w rolach tytułowych w brytyjskich filmach telewizyjnych Krwawy tyran – Henryk VIII oraz Sweeney Todd.

W 1998 r. Winstone zdobył nagrodę British Independent Film Award (BIFA) dla najlepszego aktora oraz nominację do nagrody BAFTA za rolę w dramacie Gary’ego Oldmana Nic doustnie.Rok później otrzymał kolejną nominację do nagrody BIFA za występ w dramacie Tima Rotha Strefa wojny. Trzecia nominacja do tej samej nagrody w kategorii „najlepszy aktor” przypadła mu w udziale za rolę w filmie Sexy Beast. Ponadto w 2001 r., wspólnie z innymi aktorami z filmu Ostatnia prośba, otrzymał nagrodę National Board of Review w kategorii „najlepsza obsada”. Winstone został również wyróżniony nominacją do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego (Australia Film Institute Award) za pracę nad filmem Propozycja.

Ray Winstone wystąpił także w nagrodzonym Oscarem filmie Martina Scorsese Infiltracja, a także obrazie Anthony’ego Minghelli Rozstania i powroty, w którym zagrali również Jude Law i Juliette Binoche. W najbliższym czasie będzie go można zobaczyć w czwartej części przygód Indiany Jonesa, w towarzystwie Harrisona Forda i Shii LaBeoufa, a także w komedii Johna Hillcoata Death of a Ladies Man, do której scenariusz napisał Nick Cave.

Ray Winstone od 1979 roku jest mężem Elaine Winstone. Mają trzy córki: Lois (ur. 1982), Jaime (ur. 1985) i Ellie Rae (ur. 2001).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc8qprv
dc8qprv
dc8qprv