Reese Witherspoon - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Jedna z najbardziej znanych, i cenionych (w obu znaczeniach tego słowa) aktorek amerykańskich młodego pokolenia. Największą popularność przyniosła jej rola tytułowej „Legalnej blondynki”, zaś największy zachwyt krytyki wzbudziła występem w muzyczno - biograficznym „Spacerze po linie”, który zagwarantował jej szereg najważniejszych statuetek, z Oskarem na czele.

Urodziła się 22 marca 1976 roku w Nowym Orleanie, jako córka wojskowego chirurga i szanowanej pani profesor, również związanej z dziedziną medycyny. Wywodziła się z tzw. dobrej rodziny, wychowując się w oparciu o silne wartości. W związku z pracą ojca, pierwsze cztery lata życia spędziła w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Wiesbaden. Po powrocie do Stanów cała rodzina osiedliła się w Nashville w stanie Tennessee.

Swoją przygodę z show-biznesem rozpoczęła jeszcze jako dziecko, biorąc udział w reklamach w lokalnej telewizji. Obycie z kamerą oraz lekcje aktorstwa, na które uczęszczała, pomogły jej wkrótce zdobyć pierwsze miejsce w międzystanowym konkursie młodych talentów (1987), by następnie zawieść ją na plan debiutanckiego dramatu/romansu „Człowiek z księżyca” Roberta Mulligana (1991). Jej występ okazał się tak błyskotliwy, że na kolejne propozycje nie musiała długo czekać (romans TV „Dziki kwiat” z Patricią Arquette 1991, dramat „Jack Niedźwiadek” z Dannym De Vito 1993, western „Powrót do Brazos” 1993, pierwsza główna rola w przygodowym „W sercu Afryki” 1993). Do 1994 roku musiała godzić wyjazdy na plan filmowy z normalnymi zajęciami w prywatnym, żeńskim liceum. Po maturze rozpoczęła studia z literatury angielskiej na prestiżowym Stanford University w Palo Alto, mając w planie zdobycia tytułu magistra, jednak, materializująca się w postaci konkretnych propozycji szansa realizowania się w aktorstwie okazała się
silniejsza od naukowych ambicji.

W 1994 roku zagrała w satyrycznej komedii „Cholerny świat”, sygnalizując chęć pójścia w kierunku bardziej złożonych, ryzykownych ról. W 1996 roku zagrała główną rolę w thrillerze „Strach” i na zawsze pożegnała się z wizerunkiem „miłej dziewczynki”, dzięki kreacji w „Spojrzeniu mordercy”, która przyniosła jej pierwsze, festiwalowe nagrody aktorskie.

W świat wielkiego show-biznesu wkraczała powoli i rozważnie, świadomie wybierając role, które ma zagrać. Dołączyła do gwiazdorskiej obsady kryminalnego „Półmroku”, partnerowała Tobeyowi Maguire’owi w fantastycznym „Miasteczku Pleasantville” (oba 1998), wystąpiła obok przyszłego męża, Ryana Phillippe’a w „Szkole uwodzenia” (1999) i zgarnęła szereg nagród (m.in. National Society of Film Critics) i nominacji (m.in. do Złotego Globu, Independent Spirit Award) za występ w niezależnej komedii „Wybory” Alexandra Payne’a (2000), zanim nadszedł ogromny, komercyjny sukces komedii „Legalna blondynka” (2001, nominacja do Złotego Globu i Golden Satellite Award, trzy statuetki MTV Movie Award).

W przerwie pomiędzy pierwszą, a drugą częścią tej przebojowej produkcji wystąpiła obok Colina Firtha w brytyjsko-amerykańskiej ekranizacji Oskara Wilde’a – „Bądźmy poważni na serio” i dała pamiętny występ jako tytułowa „Dziewczyna z Alabamy” (oba 2002).

Ponownie spotkała się z brytyjskimi twórcami, kreując główną rolę w kostiumowym filmie „Vanity Fair. Targowisko próżności” (2004), a dwa lata później święciła triumfy, zgarniając wszystkie najważniejsze nagrody i wyróżnienia za kreację June Carter - piosenkarki i życiowej partnerki legendarnego muzyka Johnny’ego Casha w biograficznym filmie muzycznym „Spacer po linie” Jamesa Mangolda, z Joaquinem Phoenixem w roli głównej (2005, Oskar, Złoty Glob, BAFTA, Satellite Award, National Society of Film Critics Award, Screen Actors Guild Award).

Nie licząc roli w gwiazdorsko obsadzonym thrillerze politycznym „Transfer” z Meryl Streep i Jake’iem Gyllenhaalem (2007), jej kolejne występy obejmowały przede wszystkim komedie romantyczne, z których dwie („Penelope” z Christiną Ricci 2006, „Cztery gwiazdki” z Vincem Vaughnem 2008) również wyprodukowała.

Data urodzenia

22.03.1976

Miejsce urodzenia

Nashville, Tennessee, USA

Filmografia

Szkoła uwodzenia

American Psycho

A więc wojna (Lauren)

Dziki kwiat (Ellie Perkins)

Legalna blondynka

Jack the Bear (Karen Morris)

Bądźmy poważni na serio (Cecyly)

Wybory (Tracey Enid Flick)

Miasteczko Pleasantville

Vanity Fair. Targowisko próżności (Rebecca Sharp)

Woda dla słoni (Marlena Rosenbluth)

Mały Nicky

Spojrzenie mordercy (Vanessa Lutz)

Legalna blondynka 2 (Elle Woods)

Dziewczyna z Alabamy (Melanie Carmichael)

Far Off Place, A (Nonnie Parker)

Strach (Nicole Walker)

Gorący pościg

CMT: The Greatest - 40 Days That Shaped Country Music (Ona sama)

Wada ukryta (Penny)

Potwory kontra Obcy: Dynie-mutanty z kosmosu (Susan Murphy / Ginormica)

Dzika droga (Cheryl)

Devil's Knot (Pam Hobbs)

Uciekinier (Juniper)

Penelope (Annie)

Spacer po linie (June Carter)

Overnight Delivery (Ivy Miller)

Trumpet of the Swan, The (Głos)

Skąd wiesz? (Lisa Jorgenson)

Cztery gwiazdki (Kate)

Potwory kontra Obcy (Susan Murphy / Ginormica)

Transfer (Isabella El-Ibrahim)

Jak w niebie (Elizabeth Masterson)

Adam Sandler Goes to Hell (on sam)

Człowiek z księżyca (Danielle 'Dani' Trant)

S.F.W. (Wendy Pfister)

Best Laid Plans (Lissa)

Twilight (Mel Ames)

Sing