Trwa ładowanie...
d1cib39

Reese Witherspoon

Najnowsze informacje
4.3
(427 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nashville, Tennessee, USA

Filmografia:
d1cib39

Jedna z najbardziej znanych, i cenionych (w obu znaczeniach tego słowa) aktorek amerykańskich młodego pokolenia. Największą popularność przyniosła jej rola tytułowej „Legalnej blondynki”, zaś największy zachwyt krytyki wzbudziła występem w muzyczno - biograficznym „Spacerze po linie”, który zagwarantował jej szereg najważniejszych statuetek, z Oskarem na czele.

Urodziła się 22 marca 1976 roku w Nowym Orleanie, jako córka wojskowego chirurga i szanowanej pani profesor, również związanej z dziedziną medycyny. Wywodziła się z tzw. dobrej rodziny, wychowując się w oparciu o silne wartości. W związku z pracą ojca, pierwsze cztery lata życia spędziła w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Wiesbaden. Po powrocie do Stanów cała rodzina osiedliła się w Nashville w stanie Tennessee.

Swoją przygodę z show-biznesem rozpoczęła jeszcze jako dziecko, biorąc udział w reklamach w lokalnej telewizji. Obycie z kamerą oraz lekcje aktorstwa, na które uczęszczała, pomogły jej wkrótce zdobyć pierwsze miejsce w międzystanowym konkursie młodych talentów (1987), by następnie zawieść ją na plan debiutanckiego dramatu/romansu „Człowiek z księżyca” Roberta Mulligana (1991). Jej występ okazał się tak błyskotliwy, że na kolejne propozycje nie musiała długo czekać (romans TV „Dziki kwiat” z Patricią Arquette 1991, dramat „Jack Niedźwiadek” z Dannym De Vito 1993, western „Powrót do Brazos” 1993, pierwsza główna rola w przygodowym „W sercu Afryki” 1993). Do 1994 roku musiała godzić wyjazdy na plan filmowy z normalnymi zajęciami w prywatnym, żeńskim liceum. Po maturze rozpoczęła studia z literatury angielskiej na prestiżowym Stanford University w Palo Alto, mając w planie zdobycia tytułu magistra, jednak, materializująca się w postaci konkretnych propozycji szansa realizowania się w aktorstwie okazała się
silniejsza od naukowych ambicji.

W 1994 roku zagrała w satyrycznej komedii „Cholerny świat”, sygnalizując chęć pójścia w kierunku bardziej złożonych, ryzykownych ról. W 1996 roku zagrała główną rolę w thrillerze „Strach” i na zawsze pożegnała się z wizerunkiem „miłej dziewczynki”, dzięki kreacji w „Spojrzeniu mordercy”, która przyniosła jej pierwsze, festiwalowe nagrody aktorskie.

* W świat wielkiego show-biznesu wkraczała powoli i rozważnie, świadomie wybierając role, które ma zagrać. Dołączyła do gwiazdorskiej obsady kryminalnego „Półmroku”, partnerowała Tobeyowi Maguire’owi w fantastycznym „Miasteczku Pleasantville” (oba 1998), wystąpiła obok przyszłego męża, Ryana Phillippe’a w „Szkole uwodzenia” (1999) i zgarnęła szereg nagród (m.in. National Society of Film Critics) i nominacji (m.in. do Złotego Globu, Independent Spirit Award) za występ w niezależnej komedii „Wybory” Alexandra Payne’a (2000), zanim nadszedł ogromny, komercyjny sukces komedii „Legalna blondynka” (2001, nominacja do Złotego Globu i Golden Satellite Award, trzy statuetki MTV Movie Award).*

W przerwie pomiędzy pierwszą, a drugą częścią tej przebojowej produkcji wystąpiła obok Colina Firtha w brytyjsko-amerykańskiej ekranizacji Oskara Wilde’a – „Bądźmy poważni na serio” i dała pamiętny występ jako tytułowa „Dziewczyna z Alabamy” (oba 2002).

Ponownie spotkała się z brytyjskimi twórcami, kreując główną rolę w kostiumowym filmie „Vanity Fair. Targowisko próżności” (2004), a dwa lata później święciła triumfy, zgarniając wszystkie najważniejsze nagrody i wyróżnienia za kreację June Carter - piosenkarki i życiowej partnerki legendarnego muzyka Johnny’ego Casha w biograficznym filmie muzycznym „Spacer po linie” Jamesa Mangolda, z Joaquinem Phoenixem w roli głównej (2005, Oskar, Złoty Glob, BAFTA, Satellite Award, National Society of Film Critics Award, Screen Actors Guild Award).

Nie licząc roli w gwiazdorsko obsadzonym thrillerze politycznym „Transfer” z Meryl Streep i Jake’iem Gyllenhaalem (2007), jej kolejne występy obejmowały przede wszystkim komedie romantyczne, z których dwie („Penelope” z Christiną Ricci 2006, „Cztery gwiazdki” z Vincem Vaughnem 2008) również wyprodukowała.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cib39
d1cib39
d1cib39