Trwa ładowanie...
d1fyhl9

Rene Russo

Najnowsze informacje
3.9
(37 głosów)
Oceń:
d1fyhl9

Znana i rozpoznawalna aktorka amerykańska, popularna szczególnie w latach 90. Jedna z wielu piękności, które karierę w przemyśle filmowym poprzedziły sukcesami w zawodzie modelki. Zasłynęła jako gwiazda takich produkcji, jak „Okup”, „Epidemia”, czy „Zabójcza broń”. Jej filmowym partnerem często bywał Mel Gibson.

Urodziła się 17 lutego 1954 roku w Burbank, nieopodal Los Angeles. Nie miała łatwego dzieciństwa, na co wpływał szereg przykrych zdarzeń i okoliczności - opuszczenie rodziny przez ojca, permanentne problemy finansowe matki, samotnie wychowującej dwie córki, wreszcie – choroba kręgosłupa, która skazała ją na noszenie specjalnego gorsetu przez cztery lata. Los jednak w końcu odmienił się na korzyść – szczęśliwie, Rene udało się wyzdrowieć, a ze swoimi uwydatnionymi kośćmi policzkowymi, świetną figurą i niezwykłym spojrzeniem, jako młoda dziewczyna okazała się idealna do zawodu modelki. Nie uszło to uwadze kalifornijskich agentów.

Karierę w tym zawodzie rozpoczęła jeszcze jako uczennica liceum, szybko stając się jedną z czołowych modelek dekady lat 70. i początku lat 80-tych. Jej twarz zdobiła okładki takich magazynów, jak „Vogue”, czy „Harper’s Bazaar”, i była wizytówką takich marek, jak choćby Revlon.

* Przygodę z filmem rozpoczęła w drugiej połowie lat 80., od stałej roli w serialu przygodowym „Sable” (1987-88). Jej debiutem na dużym ekranie była rola w komedii „Pierwsza liga” (1989), zaś przełomowym występem – kreacja postaci Lorny Cole w sequelu komedii kryminalnej Richarda Donnera „Zabójcza broń 3” z Melem Gibsonem (1992, nominacja do MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Pocałunek).*

Zanim jednak zagrała Lornę, wzięła udział w kilku innych filmach, m.in. komedii fantasy „Pan Przeznaczenie” z Jamesem Belushi (1990) i w filmie akcji sci-fi „Freejack” z Anthonym Hopkinsem (1992, nominacja do Saturna).

W 1993 roku wystąpiła u boku Clinta Eastwooda i Johna Malkovicha w sensacyjnym flmie Wolfganga Petersena „Na linii ognia”, a dwa lata później ponownie spotkała się z reżyserem na planie „Epidemii” z Dustinem Hoffmanem (1995). Była u szczytu kariery, kiedy dołączyła do gwiazdorskiej obsady komedii kryminalnej „Dorwać małego” Barry’ego Sonnenfelda, z Travoltą, Hackmanem, Keitelem i DeVito (1995), uwodziła Kevina Costnera i Dona Johnsona na planie komedii romantycznej „Tin Cup” (1996) i zagrała jedną z bardziej pamiętnych ról u boku Mela Gibsona w thrillerze „Okup” Rona Howarda (1996).

Kolejne propozycje z jej udziałem nie cieszyły się już taką sławą, co wystawiło na szwank karierę aktorską Russo. Komedia „Kumpel” (1997) z jej gwiazdorską rolą nie odniosła specjalnego sukcesu, podobnie jak kolejny sequel „Zabójczej broni 4” (1998, Blockbuster Entertainment Award).

Na przełomie dekad zagrała jeszcze u boku Pierce’a Brosnana w wyprodukowanym przez niego filmie sensacyjnym „Afera Thomasa Crowna” (1999) i pojawiła się w, zrealizowanym techniką kombinowaną, filmie dla dzieci „Rocky i Łoś Superktoś” z Robertem DeNiro (2000, nominacja do Saturna i Złotej Maliny).

W 2002 roku wzięła udział w komediach kryminalnych: „Showtime” z Robertem DeNiro i Eddie’em Murphym i „Wielkie kłopoty” z Timem Allenem, ostatnie występy aktorskie dając w 2005 roku, w zwariowanej komedii familijnej „Moje, twoje i nasze” z Dennisem Quaidem i w dramacie sportowym „Podwójna gra” z Alem Pacino i Matthew McConaugheyem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyhl9
d1fyhl9
d1fyhl9