Trwa ładowanie...
d3hx9s7

Richard Curtis

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
d3hx9s7

Richard Curtis urodził się w 1956 roku w Nowej Zelandii, wychowywał zaś w Manili, Sztokholmie, Folkestone i Warrington. Od dwudziestu lat z przerwami mieszka i pracuje w Londynie.

Po ukończeniu w 1978 roku Uniwersytetu w Oksfordzie, Curtis rozpoczynał pracę zawodową od pisania tekstów komediowych. Pierwszym poważniejszym zadaniem było dla niego stworzenie scenariusza do wszystkich czterech odcinków "Not The Nine O'Clock News" produkcji BBC. Po nim przyszły kolejne, w tym niezwykle popularny sitcom "Blackadder" z udziałem Rowana Atkinsona (nagradzany wielokrotnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych). Współpraca z Rowanem Atkinsonem trwa do dziś dnia, obaj panowie stworzyli bowiem w duecie znaną doskonale postać Jasia Fasoli.

Pierwszym filmem wielkoekranowym Curtisa był "Bernard and Genie" (1993), bożonarodzeniowa bajkowa opowieść z udziałem Lenny Henry'ego i Alana Cumminga. W tym samym roku Richard Curtis za swoje osiągnięcia pisarski uhonorowany został prestiżową nagrodą Writers Guild of Great Britain Comedy Lifetime Achievement Award.

Kolejnym przedsięwzięciem autorstwa Curtisa były "Cztery wesela i pogrzeb" w reżyserii Mike'a Newella z udziałem Hugh Granta i Andie McDowell. Film, znakomita komedia, obsypany został deszczem nagród, w tym francuskim Cezarem, australijską Nagrodą Akademii Filmowej oraz nagrodą BAFTA. Sam scenariusz nagrodzony został między innymi przez Writers Guild w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, wyróżniony nagrodami Evening Standard Comedy i London Critics Award, otrzymał również nominację do Oscara.

Równie popularne i dochodowe okazały się również kolejne projekty autorstwa Curtisa "Jaś Fasola" i "Notting Hill" w reżyserii Rogera Michella, z udziałem Julii Roberts i Hugh Granta. "Notting Hill" odnotowany został jako najbardziej dochodowa produkcja w historii brytyjskiego rynku filmowego, a "Jaś Fasola" oraz "Cztery wesela i pogrzeb" nadal utrzymują się w pierwszej piątce najpopularniejszych brytyjskich filmów wszechczasów.

Curtis aktywnie zaangażowany jest w działalność charytatywną na rzecz krajów afrykańskich.

Przez ostatnie trzy dekady Curtis dał się poznać jako utalentowany twórca filmowy i telewizyjny, gwarantujący niezapomniane przeżycia w towarzystwie wyjątkowych, często bardzo zabawnych postaci. Dzięki Curtisowi widzowie na całym świecie mogli zarówno pośmiać się z zabawnych dziwactw bohaterów zaludniających jego filmy, jak i uronić łezkę nad sytuacjami dnia codziennego, które towarzyszyły im na ekranie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hx9s7
d3hx9s7
d3hx9s7