Trwa ładowanie...
d238282

Rob Reiner

Najnowsze informacje
2.5
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

The Bronx, New York, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d238282

Amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Nakręcił jedne z najpopularniejszych filmów ostatniego dwudziestolecia, sprawnie posługując się wieloma stylami. Wyreżyserował filmy, które zyskały sobie nie tylko sympatię widzów, ale i uznanie krytyków.

Robert "Rob" Reiner urodził się 6 marca 1947 roku w Bronx w Nowym Jorku. Jest synem reżysera i aktora, Carla Reinera. Ukończył studia w University of California of Los Angeles.

Ten wszechstronny filmowiec pracował w branży rozrywkowej przez większość swojego życia, będąc najpierw aktorem, potem reżyserem i producentem. Przed swym debiutem reżyserskim Reiner zagrał w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych. Popularność zdobył jednak rolą zięcia Archiego Bunkera w hitowym serialu All in the Family, za którą został uhonorowany nagrodą Emmy.

Wśród reżyserskich dokonań Reinera znajdziemy legendarny już dziś film Oto Spinal Tap, parodię filmu dokumentalnego o fikcyjnym zespole heavy metalowym; Pewną sprawę, historia nienawiści dwojga studentów, która przerodziła się w miłość; szeroko dyskutowany hit Stań przy mnie, o dorastaniu czterech chłopców w latach pięćdziesiątych, za który otrzymał nominacje dla najlepszego reżysera od Directors Guild of America oraz Hollywood Foreign Press Association; a także lubiany przez widzów film fantasy Narzeczony księżniczki, będący ekranizacją powieści uhonorowanego Oscarem Williama Goldmana.

Kolejne hity kasowe reżysera to: Kiedy Harry poznał Sally, Misery, Ludzie honoru, Miłość w Białym Domu oraz Duchy Mississippi.Niedawno Reiner wyprodukował i wyreżyserował Tylko miłość z Michelle Pfeiffer i Bruce’em Willisem oraz Alexa i Emmę z Kate Hudson i Lukiem Wilsonem. Reiner jest szefem i współzałożycielem firmy Castle Rock Entertainment. Poza reżyserowaniem filmów, Reiner angażuje się także we wszelkie działania artystyczne Castle Rock.

W 1997 roku Reiner wraz z żoną, Michele Singer Reiner, założył fundację I Am Your Child (To ja, twoje dziecko), krajową organizację non-profit promującą rozwój we wczesnym dzieciństwie oraz zapewniającą rodzicom wysokiej jakości materiały edukacyjne. W 2004 roku I Am Your Child zmieniła nazwę na Action for Children (Akcja na rzecz dzieci), stając się ogólnokrajowym ruchem rodziców na rzecz włączenia w politykę państwa problemu wczesnej edukacji dzieci, opieki zdrowotnej oraz wysokiej jakości opieki nad dziećmi w przystępnej cenie.

W 1998 roku Reiner poprowadził udaną akcję California Children and Families Initiative(Kalifornijska inicjatywa na rzecz dzieci i rodzin), która obecnie wdraża zintegrowany program usług związanych z wczesnym rozwojem dzieci, w tym programy opieki zdrowotnej, programy przedszkolne i interwencyjne dla rodzin zagrożonych. Najnowszą inicjatywą Reinera jest Preschool for All Act (Ustawa o opiece przedszkolnej dla wszystkich).

Reiner jest także zagorzałym ekologiem, który prowadził akcje na rzecz zachowania terenów otwartych w rejonie Los Angeles. Wspiera National Resources Defense Council (NRDC - Krajową radę ochrony zasobów), ogólnokrajową organizację non-profit, której celem jest utrzymanie i ochrona zdrowia społecznego oraz zapewnienie ochrony i rozsądnego gospodarowania gruntami i zasobami naturalnymi.

Rob Reiner był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była aktorka Penny Marshall (1971-1979, rozwód); drugą Michele Singer (od 1989), z którą Rob ma trójkę dzieci.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238282
d238282
d238282