Trwa ładowanie...
d13ak6o

Rob Zombie

Najnowsze informacje
4.4
(34 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Haverhill, Massachusetts

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d13ak6o

Amerykański muzyk heavymetalowy, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent, twórca komiksów. Znany dzięki przebojowym utworom grupy White Zombie, a także jako twórca głośnych horrorów (m.in. „Halloween”). Urodził się 12 stycznia 1966 roku w Haverhill w stanie Massachusetts. W wieku 19 lat zainicjował powstanie grupy heavymetalowej White Zombie. Nazwę grupy zapożyczył u braci Halperin, autorów filmu „White Zombie” z 1932 roku.

Twórczość muzyczna Zombiego, zarówno ta w ramach Grupy White Zombie (1985-1998), jak i ta solowa, przesiąknięta jest odwołaniami do estetyki horrorów, na co zwracają uwagę krytycy muzyczni. Jego utwory znajdowały się niejednokrotnie na ścieżkach muzycznych filmów, dość wymienić: "Matrix", "Mission: Impossible II", "The Scorpion King". W ten sposób niewątpliwie rozpoczął się mariaż z kinem, który trwa do dziś.

Rob Zombie ma zagwarantowane miejsce na liście klasyków gatunku tzw. kina gore, czyli brutalnych horrorów, nieprzebierających w środkach wyrazu. Tytułem, który zapewnił mu miejsce w owym przeraźliwym panteonie jest niewątpliwie „Dom tysiąca trupów” z 2003 roku, zaliczany dziś do najbardziej znanych filmów tego gatunku. Popularność „Domu…” skłoniła Zombiego do nagrania dwa lata po premierze jego sequela – mowa o „Bękartach diabła” (2005).

Kolejne dzieło Roba Zombiego ujawnia jego filmowe fascynacje kinem lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy to wykrystalizował się specyficzny podgatunek horroru, mianowicie tzw. slasher. Fabuła filmów spod tego znaku była dość charakterystyczna i wielokrotnie powielana – oto grupa ludzi znalazłszy się w zasięgu mordercy-psychopaty jest stopniowo pomniejszana w wyniku jego makabrycznych działań. * Wśród klasyków tego podgatunku jednym tchem wymienia się „Teksańską masakrę piłą mechaniczną” (1974), a także „Halloween” (1978) Johna Carpentera. Po ów drugi film sięgnął w 2007 roku Rob Zombie i zrealizował jego współczesny remake. Dwa lata później wszedł na ekrany „Halloween II”, również w reżyserii Roba Zombie.*

W 2007 roku Zombie zaliczył współpracę z Quentinem Tarantino i Robertem Rodriguezem podczas projektu „Grindhouse”. Nakręcił bowiem jeden z fałszywych trailerów emitowanych w amerykańskich kinach w ramach projektu. Mowa o „Werewolf Woman Of The SS”, do udziału w którym udało mu się namówić m.in. Nicolasa Cage’a.

Na podstawie swojego własnego komiksu w 2009 roku Rob Zombie wypuścił animowany film „The Haunted World of El Superbeasto”. Jego autorstwa jest także jeden z odcinków przebojowego amerykańskiego serialu „CSI: Miami”.

Rob Zombie z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w kinie. Zapowiedziane są „Halloween III” oraz „Tyrannosaurus Rex”.

Rob jest mężem Sheri Moon (Zombie), aktorki, która wystąpiła w większości jego produkcji. Z kolei przyrodni brat Roba, Michael, szerzej znany jako Spider One, jest dość znanym muzykiem heavymetalowym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ak6o
d13ak6o
d13ak6o