Trwa ładowanie...
d44tzim

Robbie Coltrane

Najnowsze informacje
4.5
(23 głosy)
Oceń:
d44tzim

Robbie Coltrane to jeden z najbardziej znanych brytyjskich aktorów filmowych i telewizyjnych, w ciągu ponad 20 lat pracy zdobył wiele nagród i wyróżnień.

W tym czasie wystąpił w 26 filmach fabularnych, ostatnio zagrał w: "Z piekła rodem" Allena i Alberta Hughesów; w filmach o przygodach Bonda "Świat to za mało" i "Goldeneye", w których grał rolę Walentina Żukowskiego; wystąpił ponadto w wyprodukowanym przez Warner Bros filmie "List w butelce"; w obrazach "Buddy"; "The Pope Must Die"; "Henry V"; "Absolute Beginners"; "Defense of the Realm"; "Mona Lisa" i "Nuns on the Run" (UUciekające zakonnice"), za który w roku 1991 nagrodzono go komediową nagrodą imienia Petera Sellersa. W cyklu filmów o przygodach Harry'ego Pottera wcielił się w postać odźwiernego i gajowego Hogwartu: Rubeusa Hagrida.

Coltrane zadebiutował w przedstawieniu "Slab Boys", wystawianym przez Traverse Theatre w roku 1978, po czym na początku lat osiemdziesiątych minionego wieku pojawił się w serii komedii "Alfresco", "Kick up the Eighties", "Laugh I nearly Paid my Licence Fee" i "Saturday Night Live".

Coltrane jest prawdopodobnie najbardziej znany z telewizyjnej roli Fitza w serialu "Cracker". Trzy serie tego bardzo popularnego serialu zdobyły rozliczne nagrody, w tym dwie BAFTY w kategorii najlepszego serialu, w roku 1996 i 1997; nagrodę Royal Television Society dla najlepszego serialu; Broadcasting Press Guilds Award dla najlepszego serialu w 1993 i amerykańską nagrodę Cable Ace dla najlepszego filmu lub serialu.

Sam Coltrane otrzymał liczne nagrody za rolę sprytnego, inteligentnego policyjnego psychologa Fitza, którego gra w tym serialu. Zdobył trzy razy z rzędu nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora telewizyjnego (w latach 1994, 1995 i 1996); nagrodę dla najlepszego aktora telewizyjnego Broadcasting Press Guilds Award w roku 1993; nagrodę Silver Nymph Award dla najlepszego aktora podczas Monte Carlo Television Festival w 1994 roku; nagrodę za najlepszą rolę męską Royal Television Society za rok 1994; nagrodę FIPA dla najlepszego aktora, a także nagrodę Cable Ace dla najlepszego aktora w filmie lub serialu telewizyjnym. W 1988 nominowano go do nagrody BAFTA w kategorii najlepszego aktora za rolę Danny'ego McGlone'a w serialu "Tutti Frutti" Tony'ego Smitha.
(mat. dystrybutora)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44tzim
d44tzim
d44tzim