Trwa ładowanie...
d23qrv8

Robert Pattinson

Najnowsze informacje
4.6
(4005 głosów)
Oceń:
d23qrv8

Jeden z najbardziej znanych gwiazdorów młodego pokolenia, idol nastoletniej publiczności. Największą popularność przyniosła mu rola romantycznego wampira w głośnym horrorze „Zmierzch”.

Urodził się 13 maja 1986 roku w Londynie. Był najmłodszym członkiem rodziny – wychowywał się w otoczeniu dwóch starszych sióstr: Lizzy i Victorii.

Podobnie jak siostra Lizzy (obecnie: wokalistka grupy Aurora), od dziecka przejawiał ponadprzeciętne zdolności muzyczne. By talent nie poszedł na marne, już jako kilkulatek zaczął uczyć się gry na instrumentach – najpierw było to pianino, później również gitara. W efekcie, dziś śmiało może pochwalić się opinią całkiem niezłego muzyka. Rodzice zadbali także o ogólne wykształcenie syna, który uczęszczał do prywatnej, londyńskiej Harrodian School. Pierwsze zarobione na planie filmowym pieniądze przeznaczył zresztą na pokrycie czesnego za naukę.

Poza muzyką, interesował się sportem (szczególnie grą w piłkę nożną, narciarstwem, snowboardem), a od 15-go roku życia – również aktorstwem. Pierwsze, amatorskie występy sceniczne dawał jako członek Barnes Theatre Company, grając w takich sztukach, jak: „Nasze miasto” Thorntona Wildera, „Wszystko ujdzie” Cole’a Portera, „Tessa d’Urberville” Thomasa Hardy, a nawet w szekspirowski „Makbet”, gdzie wcielił się w postać Malcolma.

Jednocześnie brał udział w castingach do filmów, co wkrótce zaowocowało pierwszymi poważnymi rolami. Zadebiutował w kostiumowym, brytyjsko-amerykańskim melodramacie „Vanity Fair: Targowisko próżności” Miry Nair z Reese Witherspoon w roli głównej (2004). Jego i tak nieduża rola została pechowo wycięta podczas montażu i można ją oglądać jedynie w rozszerzonej wersji filmu na dvd.

W tym samym roku miał jednak okazję zagrać większą rolę i po raz pierwszy pojawić się na małym ekranie w mini-serialu fantasy „Klątwa pierścienia”, nawiązującym do średniowiecznej, staroniemieckiej „Pieśni o Nibelungach”. Młody aktor miał okazję współpracować na planie z takimi aktorami, jak m.in. Max von Sydow, czy Kristanna Løken.

Zaledwie kilkanaście dni po powrocie z filmowego planu w południowej Afryce, gdzie kręcono część zdjęć do „Klątwy pierścienia”, udało mu się dostać rolę w głośnej, skazanej na sukces produkcji „Harry Potter i Czara Ognia” Mike’a Newella (2005). Kreowana tu postać Cedrika Diggory’ego przyniosła mu pierwszy, międzynarodowy rozgłos. Do swojego bohatera powrócił dwa lata później na planie kolejnej części cyklu - „Harry Potter i Zakon Feniksa” (2007). Do tej pory utrzymuje przyjacielski kontakt z dwójką kolegów z planu: Katie Leung i Stanislavem Ianevskim.

W międzyczasie zagrał pierwszą poważną, dramatyczną rolę pilota RAF-u w brytyjskim, telewizyjnym thrillerze wojennym „The Haunted Airman” (2006).

Rok 2008 to premiera trzech ważnych produkcji z gwiazdorskim udziałem aktora. Pierwsza to komediodramat „How To Be” Olivera Irvinga, gdzie wcielił się w rolę Arta – depresyjnego dwudziestoparolatka znajdującego dość oryginalny sposób ucieczki przed egzystencjalnymi problemami. Rola przyniosła mu Nagrodę dla Najlepszego Aktora na MFF w Strasburgu. Drugi film – „Little Ashes” Paula Morrisona to biograficzna opowieść o spotkaniu młodych twórców, którzy później staną się najważniejszymi przedstawicielami kulturalnej elity Hiszpanii: filmowca Luisa Buñuela, poety Federika Garcii Lorki i surrealistycznego malarza Salvadora Dalego. Pattinson z powodzeniem wcielił siętutaj w rolę twórcy słynnej „Płonącej żyrafy”.

* Najgłośniejszym filmem z 2008 roku, który przyniósł aktorowi ogromną popularność i uwielbienie młodej publiczności na całym świecie, był horror „Zmierzch” Catherine Hardwicke, powstały wg bestsellerowej powieści Stephenie Meyer. Rola opętanego przez wampira, szaleńczo zakochanego 17-latka, Edwarda przyniosła mu trzy filmowe nagrody MTV w następujących kategoriach: Najlepszy Pocałunek (z Kristen Stewart), Najlepsza Walka (z Camem Gigandetem) i Najlepszy Przełomowy Występ.*

Film cieszył się takim powodzeniem, że rok później doczekał się kontynuacji „Zmierzch 2” (aka „Księżyc w nowiu”) ponownie z udziałem Pattinsona.

Aktor, przy okazji „Zmierzchu” miał okazję wykazać się jako piosenkarz, producent muzyczny i autor tekstu do dwóch utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej do filmu. Jego znakiem rozpoznawczym są wiecznie nieuporządkowane włosy.

Ostatnim filmem z jego udziałem jest dramat/romans „Remember Me” Allena Coultera, z Emilie de Ravin, Piercem Brosnanem, Leną Olin i Chrisem Cooperem (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23qrv8
d23qrv8
d23qrv8