Trwa ładowanie...
d1qufoe

Robert Rodriguez

Najnowsze informacje
4.3
(32 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

San Antonio, Teksas,USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d1qufoe

Scenarzysta, reżyser i producent. Pomysł na pierwszy film fabularny Rodrigueza powstał w 1991 roku, gdy przyszły filmowiec był studentem Uniwersytetu w Teksasie w Austin.

W tym czasie Rodriguez został zamknięty w izolatce w ramach programu badawczego, którego celem było zbadanie działania nowego leku. W samotności napisał swój pierwszy scenariusz. Film został zrealizowany za pieniądze, które reżyser otrzymał za udział w eksperymencie. Koszt produkcji miał się zwrócić przez sprzedaż filmu na meksykańskim rynku wideo. Filmem tym był "El Mariachi" (1993).

Sprzedając "El Mariachi" do dystrybucji wideo, reżyser podpisał kontrakt z potężną wytwórnią ICM. Prawa zostały następnie odsprzedane... Columbia Pictures, która natychmiast podpisała umowę z Rodriguezem na dwuletnią współpracę. "El Mariachi" zdobył następnie głośną nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance i został wyróżniony w Berlinie, Monachium, Edynburgu, Deauville i Yubari (Japonia).

Stał się też najtańszym filmem, kiedykolwiek wypuszczonym przez dużą wytwórnię, a także pierwszym amerykańskim filmem w hiszpańskiej wersji językowej. Swe doświadczenia związane z "El Mariachi" reżyser opisał w książce zatytułowanej "Rebel Without a Crew" wydanej przez Dutton Press.

Choć był to niezwykły debiut jak na dwudziestotrzyletniego reżysera, Rodriguez był ciągle jeszcze mało znany. Trzeci z dziesięciorga dzieci Cecilio i Rebecci Rodriguez z San Antonio w Teksasie, przygotowywał się do przyszłego zawodu, kręcąc od najmłodszych lat filmy amatorskie.

Aktorami i resztą ekipy byli członkowie rodziny. Troje najmłodszych domowników wystąpiło w "Bedhead" (1991), nakręconym na taśmie 16 mm filmie krótkometrażowym , który był wyróżniany na wielu lokalnych i międzynarodowych festiwalach. Rodriguez jest także autorem wielu komiksów.

Będąc na uniwersytecie rysował... zabawną historyjkę "Los Hooligans", która ukazywała się na łamach Daily Texan i była oparta na prawdziwych postaciach braci i sióstr reżysera. Oczywiście, po sukcesie "El Mariachi" Rodriguez nie narzekał na brak zajęcia. Napisał, wyreżyserował i zmontował film "Roadracers" (1994) z udziałem Davida Arquette i Salmy Hayek.

Następnym projektem reżysera była kolejna część "El Mariachi"- "Desperado". Rodriguez wyreżyserował, napisał, wyprodukował i zmontował ten film dla wytwórni Columbia. Dzięki temu filmowi widowni amerykańskiej objawił się Antonio Banderas, oraz Salma Hayek.

Rodriguez wyreżyserował także jedną z czterech części filmu "Cztery pokoje" (1995) wytwórni Miramax. Przy następnym projekcie Rodriguez współpracował z Quentinem Tarantino ("Od zmierzchu do świtu"). Rodriguez był reżyserem tego filmu, podczas, gdy Tarantino napisał scenariusz. Był on także autorem montażu i kierownikiem produkcji.

W 2007 roku wyreżyserował horror "Grindhouse: Planet Terror", w 2009 - "Kamień życzeń - magiczne przygody", a w 2010 roku film akcji pt. "Maczeta". W 2011 roku wyreżyserował czwartą część filmu dla dzieci pt. "Mali agenci".

Robert Rodriguez przez 16 lat był mężem Elizabeth Avallain, z którą ma piątkę dzieci. Rozwiedli się w 2006 roku. Obecnie spotyka się z aktorką Rose McGowan.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qufoe
d1qufoe
d1qufoe