Trwa ładowanie...
dvfc7pj

Roger Deakins

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dvfc7pj
Miejsce urodzenia:

Torquay, Devon, Wielka Brytania

Zdjęcie

Jeden z najwybitniejszych współczesnych operatorów, wielokrotnie nominowany do Oscara („Skazani na Shawshank", 1994, „Fargo", 1996, „Kundun", 1997, „Bracie, gdzie jesteś?", 2000), dwukrotnie do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Laureat Brązowej Żaby oraz członek Amerykańskiego oraz Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów, zyskał uznanie realizując szereg projektów z braćmi Coen, począwszy od „Barton Fink” po „Ladykillers, czyli zabójczy kwintet”.

Karierę rozpoczynał jako fotoreporter, ale szybko zaangażował się w realizację filmów dokumentalnych. Jako autor zdjęć do filmu fabularnego debiutował w 1982 r. Jego znaczące tytuły z lat 80. to: „Rok 1984", „Sid i Nancy" i „Burzliwy poniedziałek".

Kilkakrotnie pracował z Edwardem Zwickiem („Szalona odwaga", 1996; „Stan oblężenia", 1998). Współpracował z Agnieszką Holland przy „Tajemniczym ogrodzie", Timem Robinsem przy „Przed egzekucją" (1995), M. Night Shyamalanem przy „Osadzie”, Ronem Howardem na planie „Pięknego umysłu”, Samem Mendesem przy „Jarhead – żołnierżu piechoty morskiej” oraz Vadimem Perelmanem, realizując „Dom z piasku i mgły”. Nakręcił również teledyski uznanych muzyków, takich jak Madness, Eric Clapton i Herbie Hancock.

dvfc7pj
dvfc7pj
dvfc7pj
dvfc7pj
dvfc7pj