Trwa ładowanie...
d2w3e1n

Rosamund Pike

Najnowsze informacje
4.2
(42 głosy)
Oceń:
d2w3e1n

Brytyjska aktorka teatralna i filmowa, o charakterystycznej urodzie „chłodnej blondynki” w typie Grace Kelly, często zresztą porównywana do najsłynniejszej księżnej wśród aktorek. Jedna z dziewczyn Bonda w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”.

Urodziła się 28 stycznia 1979 roku w Londynie. Jako córka śpiewaka operowego i skrzypaczki, wzrastała w bliskim kontakcie ze sceną i światem wielkiej sztuki, otrzymując staranne wykształcenie, obejmujące naukę gry na fortepianie i wiolonczeli.

Jako 16-latka wstąpiła do National Youth Theater, a dwa lata później zbierała już pochwały za sceniczną rolę Julii w adaptacji szekspirowskiej sztuki. Rozgłos, jaki przyniósł jej występ w tym spektaklu, zmienił jej podejście do gry aktorskiej, którą do tej pory traktowała wyłącznie hobbistycznie. Postanowiła zatrudnić agenta i zacząć profesjonalną karierę, jednocześnie kontynuując studia z literatury angielskiej na Oxfordzie.

* Zadebiutowała w 1998 roku w dramacie TV „Prawdziwe angielskie małżeństwo” z Albertem Finneyem.*Rok później zagrała w kostiumowym filmie TV „Żony i córki” (1999), a w 2001 roku – w „Miłości w zimnym klimacie”. Oba mini-seriale oparte były o powieści Nancy Mitford.

* Przełomem na skalę międzynarodową był fakt dołączenia do zaszczytnego grona „dziewczyn Bonda”, wraz z rolą Mirandy Frost w filmie „Śmierć nadejdzie jutro” z Piercem Brosnanem i Halle Berry (2002, Empire Award, nominacja do Nagrody MTV w kategorii Best Trans-Atlantic Breakthrough Performer).*

W 2004 roku dołączyła do gwiazdorsko obsadzonej adaptacji sztuki Stephena Jeffreya „Libertyn” z Johnnym Deppem i Johnem Malkovichem (nagroda BIFA), rok później z kolei wcieliła się w postać jednej z sióstr Bennet w głośnej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” w reżyserii Joe Wrighta (nominacja do London Critics Circle Film Award) oraz wystąpiła w, utrzymanej w konwencji horroru sci-fi, ekranizacji znanej gry video „Doom” w reżyserii Andrzeja Bartkowiaka (2005).

Później przyszedł czas na występ u boku Anthony’ego Hopkinsa i Ryana Goslinga w thrillerze „Słaby punkt” (2007). Pike nieraz zasłynęła z wyboru ról w mniej znanych, czasem nietypowych produkcjach – w 2004 zagrała w izraelsko- francusko-brytyjskim dramacie „Hotel Ziemia Obiecana”, a w 2007 – w kanadyjsko-greckim obrazie „Ulotne fragmenty”.

Jednym z ostatnich filmów z Rosamund Pike jest film akcji sci-fi „The Surrogates”, z gwiazdorskim udziałem Bruce’a Willisa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w3e1n
d2w3e1n
d2w3e1n