Rosamund Pike - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Brytyjska aktorka teatralna i filmowa, o charakterystycznej urodzie „chłodnej blondynki” w typie Grace Kelly, często zresztą porównywana do najsłynniejszej księżnej wśród aktorek. Jedna z dziewczyn Bonda w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”.

Urodziła się 28 stycznia 1979 roku w Londynie. Jako córka śpiewaka operowego i skrzypaczki, wzrastała w bliskim kontakcie ze sceną i światem wielkiej sztuki, otrzymując staranne wykształcenie, obejmujące naukę gry na fortepianie i wiolonczeli.

Jako 16-latka wstąpiła do National Youth Theater, a dwa lata później zbierała już pochwały za sceniczną rolę Julii w adaptacji szekspirowskiej sztuki. Rozgłos, jaki przyniósł jej występ w tym spektaklu, zmienił jej podejście do gry aktorskiej, którą do tej pory traktowała wyłącznie hobbistycznie. Postanowiła zatrudnić agenta i zacząć profesjonalną karierę, jednocześnie kontynuując studia z literatury angielskiej na Oxfordzie.

Zadebiutowała w 1998 roku w dramacie TV „Prawdziwe angielskie małżeństwo” z Albertem Finneyem.Rok później zagrała w kostiumowym filmie TV „Żony i córki” (1999), a w 2001 roku – w „Miłości w zimnym klimacie”. Oba mini-seriale oparte były o powieści Nancy Mitford.

Przełomem na skalę międzynarodową był fakt dołączenia do zaszczytnego grona „dziewczyn Bonda”, wraz z rolą Mirandy Frost w filmie „Śmierć nadejdzie jutro” z Piercem Brosnanem i Halle Berry (2002, Empire Award, nominacja do Nagrody MTV w kategorii Best Trans-Atlantic Breakthrough Performer).

W 2004 roku dołączyła do gwiazdorsko obsadzonej adaptacji sztuki Stephena Jeffreya „Libertyn” z Johnnym Deppem i Johnem Malkovichem (nagroda BIFA), rok później z kolei wcieliła się w postać jednej z sióstr Bennet w głośnej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” w reżyserii Joe Wrighta (nominacja do London Critics Circle Film Award) oraz wystąpiła w, utrzymanej w konwencji horroru sci-fi, ekranizacji znanej gry video „Doom” w reżyserii Andrzeja Bartkowiaka (2005).

Później przyszedł czas na występ u boku Anthony’ego Hopkinsa i Ryana Goslinga w thrillerze „Słaby punkt” (2007). Pike nieraz zasłynęła z wyboru ról w mniej znanych, czasem nietypowych produkcjach – w 2004 zagrała w izraelsko- francusko-brytyjskim dramacie „Hotel Ziemia Obiecana”, a w 2007 – w kanadyjsko-greckim obrazie „Ulotne fragmenty”.

Jednym z ostatnich filmów z Rosamund Pike jest film akcji sci-fi „The Surrogates”, z gwiazdorskim udziałem Bruce’a Willisa.

Data urodzenia

28.01.1979

Miejsce urodzenia

Londyn, Anglia

Filmografia

Johnny English Reaktywacja (Kate Sumner)

Świat według Barneya (Miriam)

Wielki rok (Jessica)

Jack Reacher: Jednym strzałem (Helen Rodin)

Gniew tytanów (Andromeda)

Śmierć nadejdzie jutro (Miranda Frost)

Jak dogonić szczęście (Clara)

World's End, The

Nauka spadania

Return to Sender

Zaginiona dziewczyna (Amy Dunne)

Była sobie dziewczyna (Helen)

Doom (Samantha Grimm)

Love in a Cold Climate

X-Men: Pierwsza klasa (Emma Frost)

Surogaci (Maggie Greer)

Słaby punkt (Nikki Gardner)

Rozpustnik (Elizabeth Malet)

Duma i uprzedzenie (Jane Bennet)