Trwa ładowanie...
d1l2e3n

Rosario Dawson

Najnowsze informacje
3.7
(92 głosy)
Oceń:
d1l2e3n

Charakterystyczna amerykańska aktorka pochodzenia (między innymi) afro - amerykańskiego. Gwiazda obu części „Sin City”, thrillera Quentina Tarantino „Grindhouse: Death Proof” i komedii Kevina Smitha „Clerks - Sprzedawcy 2”.

Urodziła się 9 maja 1979 roku w Nowym Jorku. Oryginalną urodę zawdzięcza latynosko- afrykańsko - indiańskim korzeniom. Aktorką została przez przypadek – siedziała na ganku swojego domu, gdzie wypatrzył ją jeden z filmowych twórców, prosto z mostu pytając, czy chciałaby wziąć udział w filmie opowiadającym o życiu nowojorskich nastolatków.

* W ten sposób już jako 16-latka zadebiutowała w kontrowersyjnym filmie Larry’ego Clarka „Dzieciaki” (1995).*

Od 1998 roku stale występuje w filmach, nierzadko w kilku produkcjach rocznie, jednak rozpoznawalność i sławę zdobyła mniej więcej w drugiej połowie ostatniej dekady.

* Spośród bardziej znaczących występów we wczesnym etapie, na pewno warto wspomnieć o rolach u Spike’a Lee w dramacie sportowym „Gra o honor” (1998) z Denzelem Washingtonem i kryminale „25. godzina” (2002), występie u boku Foresta Whitakera w „Zbuntowanej klasie” (1999), roli u boku Eddiego Murphy’ego w komedii sci- fi „Pluto Nash” (2002), kreacji w dramacie Ethana Hawke’a „Chelsea Walls” (2001), czy występie w komedii „Pierwsze 20 milionów” (2002).*

W 2002 roku wzięła też udział w głośnej komedii akcji sci-fi „Faceci w czerni 2” z Willem Smithem i Tommym Lee Jonesem oraz w filmach: „Środa popielcowa” z Elijah Woodem i „Love In the Time of Money” ze Stevem Buscemim.

W kolejnym, 2003 roku wystąpiła w komedii przygodowej Petera Berga „Witajcie w dżunglii”, w filmie opartym o biografię gwiazdy porno „The Girl’s Life” oraz w kanadyjskim dramacie „Pierwsza strona”, zanim pojawiła się w roli księżniczki Roxanny na planie superprodukcji Olivera Stone’a „Aleksander” (2004) z Colinem Farrellem, Angeliną Jolie, Valem Kilmerem i Anthonym Hopkinsem.

* W 2004 roku została uhonorowana nagrodą dla Najbardziej Obiecującej Wschodzącej Gwiazdy podczas American Black Film Festival. Kilka nominacji do Black Reel Awards oraz nagrodę Satellite przyniosła jej kreacja w komedii romantycznej Chrisa Columbusa „Rent” (2005), a międzynarodową sławę – rola Gail w przeboju Roberta Rodrigueza i Franka Millera „Sin City – Miasto grzechu” (2005, nominacja do MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Pocałunek – wraz z Clivem Owenem).*

Rok 2006 to występ w komedii muzycznej „Vinyl” z Jonathanem Rhys – Meyersem, rola w kryminale „Wszyscy twoi święci” z udziałem Roberta Downeya Juniora (Specjalna Nagroda Jury na festiwalu Sundance dla całego zespołu) oraz w sequelu słynnej komedii Kevina Smitha „Clerks – Sprzedawcy 2”.

W 2007 roku wystąpiła w głównej roli mścicielki w thrillerze „Descent” oraz dołączyła do obsady znanego thrillera Quentina Tarantino „Grindhouse: Death Proof” z Kurtem Russellem, gdzie wcieliła się w postać Abernathy.

Jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej obiecujących, czarnoskórych aktorek amerykańskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l2e3n
d1l2e3n
d1l2e3n