Trwa ładowanie...
d44psj7

Russell Brand

Najnowsze informacje
3.3
(36 głosów)
Oceń:
d44psj7

Brytyjski komik, aktor, prezenter radiowy i telewizyjny. Gwiazda małego ekranu o aparycji szalonego rockmana. Jego przełomową rolą filmową była kreacja Aldousa Snowa w komedii „Chłopaki też płaczą”.

Urodził się 4 czerwca 1975 roku w Grays w hrabstwie Essex w Anglii. Jest jedynakiem, jego rodzice rozwiedli się, gdy miał zaledwie pół roku. Okres dojrzewania nie był dla niego najłatwiejszy – z jednej strony mama tocząca walkę z rakiem, z drugiej on zmagający się z bulimią. Swego rodzaju odtrutką na problemy stało się dla nastolatka aktorstwo. Rola Grubego Sama w szkolnej inscenizacji „Bugsy’ego Malone” zrobiła nie lada wrażenie na jego wychowawcach – do tego stopnia, że ufundowano mu naukę w prywatnej szkole aktorskiej Italia Conti Academy w Londynie, skąd trafił z kolei na pewien czas do prestiżowego Drama Centre. W międzyczasie zdołał zadebiutować na małym ekranie, pojawiając się gościnnie na planie seriali „Mud” i „The Bill” (1994), do telewizji powrócił jednak na dobre dopiero za kilka lat.

Pod koniec lat 90-tych rozpoczął karierę komika, występując na scenach rozmaitych londyńskich klubów. Przełomem okazał się dla niego udział w przeglądzie kabaretów Hackney Empire New Act of the Year w 2000 roku. Mimo, że nie zdobył pierwszego miejsca, został zauważony przez jednego z agentów, który umożliwił mu stałe występy w wielu różnych miejscach w kraju. W ten sposób trafił m.in. na festiwal Fringe do Edynburga, gdzie z kolei zauważony został przez producentów z brytyjskiej MTV, którzy zaproponowali mu posadę VJ-a w swojej stacji. Pracę stracił równie szybko, jak ją zdobył – został wyrzucony z hukiem za incydent, jaki miał miejsce zaledwie dzień po ataku na WTC – Brand przyszedł do pracy w przebraniu Osamy Bin Ladena. Bynajmniej nie był to jednak koniec jego przygody z telewizją. Już rok później, w innej stacji poprowadził swój autorski show „RE: Brand”, a od 2004 roku stał się popularny w całym kraju za sprawą kolejnej edycji brytyjskiego Big Brothera, której był gospodarzem.

W 2006 roku zgarnął British Comedy Award za występy w roli gospodarza telewizyjnego talk-show „Got Issues” i powrócił na łono MTV, jako prowadzący program „1 Leicester Square”. Rok później otrzymał nominację do prestiżowej BAFTA TV Award jako prezenter telewizyjnego show „Ponderland”, z kolei w 2008 roku po raz pierwszy powierzono mu funkcję gospodarza gali wręczenia muzycznych nagród MTV.

Wraz z sukcesami, które osiągał w telewizji, coraz bardziej rozkwitała też jego kariera filmowa. W 2006 roku wziął udział w romantycznej komedii fantasy „Penelope” z Christiną Ricci, Jamesem McAvoyem i Reese Witherspoon, następnie trafił na plan słynnej komedii „Dziewczyny z St. Trinian” z Gemmą Arterton, Mischą Barton, Colinem Firthem i Rupertem Everettem (2007), by w końcu zaliczyć przełom na skalę światową, jako jeden z głównych bohaterów głośnej komedii romantycznej „Chłopaki też płaczą” z Kristen Bell, Jasonem Seglem i Milą Kunis (2008, nominacja do Chicago Film Critics Association Award i do Online Film Critics Society Award).

Ostatnie produkcje filmowe z jego gwiazdorskim udziałem to komedia „Get Him to the Greek” Nicholasa Stollera oraz adaptacja szekspirowskiej „Burzy” Julie Taymor (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44psj7
d44psj7
d44psj7