Trwa ładowanie...
dtjl8af

Ryan Gosling

Najnowsze informacje
4.7
(583 głosy)
Oceń:
dtjl8af

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Karierę zaczynał już jako dziecko, biorąc wraz z siostrą udział w różnych konkursach muzycznych. Urodził się 12 listopada 1980 roku w Ontario, w Kanadzie. Jego rodzice byli mormonami.

Jako trzynastolatek zakwalifikował się do programu TV „The Mickey Mouse Club”, pokonując podobno 17 tysięcy chętnych. Podczas lat współpracy z tym show (1993-96) spotkał się z wieloma przyszłymi gwiazdami muzycznymi, takimi jak Justin Timberlake, Christina Aguilera, czy Britney Spears.

W międzyczasie wystąpił w kilku produkcjach filmowych kanału Disney Channel – w serialu „Droga do Avonlea” i filmie „Frankenstein i ja” (1996). W drugiej połowie lat 90-tych pojawiał się w różnych, głównie kanadyjskich produkcjach – zarówno filmowych, jak i telewizyjnych, z których warto odnotować na pewno kreację młodego Herkulesa w „Młodości Herkulesa” (1998), występ gościnny w serialu „Czynnik Psi”, czy udział w komedii romantycznej „Nic dobrego dla kowboja” (1998).

Przełomowym występem była dla aktora rola u boku Denzela Washingtona w amerykańskim dramacie o tematyce sportowej - „Tytani” (2000). Dwa lata później ponownie zagrał w filmie z podobnego gatunku, zatytułowanym „The Slaughter Rule” (2002), jednak zanim to nastąpiło stworzył znaczącą kreację w „Fanatyku” (2001). Rola przyniosła mu główną nagrodę aktorską na festiwalu w Sundance, dzięki której został na dobre zauważony przez producentów hollywoodzkich, co miało swoje przełożenie w dalszych, interesujących rolach filmowych.

W 2002 roku wystąpił obok Sandry Bullock w „thrillerze „Śmiertelna wyliczanka”, a rok później obok Kevina Spacey w kryminale „Odmienne stany moralności” (2003). W 2004 roku pojawił się w filmie produkcji RPA „The Last Face” oraz w znanym romansie/dramacie Nicka Cassavetesa „Pamiętnik”. Rola w tym ostatnim przyniosła mu nagrodę MTV w kategorii Najlepszy Pocałunek (wraz z Rachel Mcdams) oraz kilka nagród nastoletniej publiczności - Teen Choice Awards.

W 2005 roku zagrał wraz z Naomi Watts i Ewanem McGregorem w thrillerze Marka Forstera „Zostań”, a w 2006 w czarnej komedii „Noise” oraz w głównej roli w dramacie „Szkolny chwyt”, która przyniosła mu nominację do Oskara, nagrodę aktorską na festiwalach filmowych w Sztokholmie, Las Palmas i Seattle oraz nagrodę Independent Spirit.

Rok 2007 to rola u boku Anthony’ego Hopkinsa w thrillerze psychologicznym „Słaby punkt” oraz występ w biograficznym filmie Stevena Soderbergha „Guerilla”, opowiadającym o życiu Che Guevary. W 2010 roku zagrał w filmie "Wszystko, co dobre" oraz "Blue Valentine". W 2011 roku widzieliśmy go w obrazie "Kocha, lubi, szanuje".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjl8af
dtjl8af
dtjl8af