WP

Sam Shepard - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Ceniony i wszechstronny twórca: aktor i reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, dramaturg i pisarz. Uważany za jednego z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy amerykańskich, w 1979 roku został laureatem prestiżowej Nagrody Pulitzera za sztukę „Buried Child”. Zdobył liczne nagrody (w tym 10 teatralnych nagród OBIE) i sławę za swoje inscenizacje teatralne. Jako twórca filmowy ma na swoim koncie współpracę scenariopisarską z takimi osobistościami, jak Antonioni, czy Wenders oraz liczne występy aktorskie m.in. u boku partnerki, Jessiki Lange.

Urodził się 5 listopada 1943 roku w Fort Sheridan w stanie Illinois, jako Samuel Shepard Rogers.

Wcześnie ujawnił swój talent literacki - kiedy miał 20 lat, na profesjonalnej scenie wystawiono pierwszą sztukę jego autorstwa, a zaledwie rok później nagrodzono go pierwszą z dziesięciu prestiżowych nagród teatralnych OBIE.

W 1969 roku zadebiutował jako współautor scenariusza do filmu „Me and My Brother” z Christopherem Walkenem, rok później mając okazję pracować z samym Antonionim nad scenariuszem jego obrazu „Zabriskie Point” (1970).

W 1971 roku po raz pierwszy wystąpił w głównej roli w inscenizacji sztuki „Cowboy Mouth” napisanej wspólnie z ówczesną dziewczyną, piosenkarką Patti Smith, a w 1975 roku odbył tournée z grupą Boba Dylana „Rolling Thunder Revue”, gdzie udzielał się jako perkusista.

WP

Jedenaście lat później miał okazję ponownie współpracować ze znanym muzykiem nad scenariuszem jego filmu „Renaldo i Clara” (1984).

* Jako aktor filmowy zadebiutował w 1978 roku, „Niebiańskich dniach” Terrence’a Malicka z Richardem Gere.*

Rozpoznawalność zyskał w latach 80-tych, dzięki licznym występom w wielu znaczących produkcjach. W 1982 roku po raz pierwszy pojawił się obok Jessiki Lange w dramacie biograficznym „Frances”, ponownie spotykając się z nią m.in. na planie pochodzącej z 1984 roku „Pułapki”.

* Za rolę w „Pierwszym kroku w kosmos” (1983) Phillipa Kauffmana otrzymał jedyną nominację do Oscara. Jedyną nominację do BAFTA dostał za scenariusz do dzieła Wima Wendersa „Paryż, Teksas” (1984), w którym sam zagrał jedną z ról.*

W 1985 roku wystąpił u boku Kim Basinger w filmie Roberta Altmana „Chora miłość”, powstałym wg jego scenariusza, a w 1988 roku zadebiutował jako reżyser i samodzielny scenarzysta filmu „Far North” z Jessiką Lange. Wcześniej wystąpił m.in. w „Zbrodniach serca” (1986) Bruce’a Beresforda z Jessiką Lange, Diane Keaton i Sissy Spacek i w komedii „Baby Boom” (1987) z Diane Keaton.

WP

W 1989 roku dołączył do gwiazdorskiej obsady „Stalowych magnolii”, w 1991 roku zagrał u boku Julie Delpy w „Homo Faber” Volkera Schlöndorffa, a w 1993 roku wystąpił w głośnym thrillerze Alana J. Pakuli „Raport Pelikana” z Julią Roberts i Denzelem Washingtonem.

W 1994 roku znów stanął po drugiej stronie kamery i zrealizował western „Cicha zemsta” z udziałem Rivera Phoenixa i Alana Batesa. Był to drugi i jak do tej pory ostatni film w jego reżyserii.

* Nie jest rozpieszczany przez krytykę filmową. Mimo sporej ilości ról filmowych i telewizyjnych, jedyne nominacje do Złotego Globu i Emmy otrzymał za tytułowy występ w biograficznym filmie TV „Dash i Lilly” (1999) w reżyserii Kathy Bates.*

Spośród wielu produkcji ostatniej dekady z jego udziałem, na pewno trzeba wymienić takie tytuły, jak: „Helikopter w ogniu” (2001) Ridleya Scotta, thriller „Ukryta tożsamość” (2003), romans Nicka Cassavetesa „Pamiętnik” (2004), film akcji sci-fi „Niewidzialny” (2005) z Jessiką Biel i Jamiem Foxxem, powstały w oparciu o jego scenariusz film Wima Wendersa „Nie wracaj w te strony” (2005), na planie którego znów spotkał się z Jessiką Lange, westernowa komedia „SEXiPIStOLS” (2006) z Penélope Cruz i Salmą Hayek oraz „Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” (2007) z Caseyem Affleckiem i Bradem Pittem.

Jednym z ostatnich projektów z jego aktorskim udziałem jest komedia romantyczna „The Accidental Husband” (2008) z Umą Thurman i Colinem Firthem.

Data urodzenia

05.11.1943

Miejsce urodzenia

Fort Sheridan, Illinois, USA

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia

Dash and Lilly (Dashiell Hammett)

Baby Boom (dr Jeff Cooper)

Przybłęda (Bailey)

Hamlet (2000) (duch)

Bright Angel (Jack)

Rącze konie (J.C. Franklin)

Cedry pod śniegiem (Arthur Chambers)

Paryż, Teksas

Safe House (Harlan Whitford)

Obietnica (Eric Pollack)

Kod dostępu (Senator James Reisman)

Helikopter w ogniu (Garrison)

Stalowe magnolie (Spud Jones)

Only Thrill, The (Reece McHenry)

Zbrodnie serca (Doc Porter)

Pamiętnik (Frank Calhoun)

Ithaca (Willie Grogan)

Klondike (Father Judge)

Sierpień w hrabstwie Osage (Beverly Weston)

Inhale (James Harrison)

Uciekinier (Tom Blankenship)

Out of the Furnace (Gerald 'Red' Baze)

Bracia / Brothers (2009) (Hank Cahill)

Przypadkowy mąż (Wilder)

Powracający koszmar (Ed Mills)

Niewidzialny / Stealth (2005) (kap. Cummings)

Defenseless (detektyw Beutel)

Zacni kowboje (Tarnell)

Zabójstwo Jessie'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (Frank James)

Nie wracaj w te strony (Howard)

Fool for Love (Eddie)

Niebiańskie dni (farmer)

Raport Pelikana (Thomas Callahan)

Homo Faber (Walter Faber)

Na rozkaz serca (Frank Coutelle)

Resurrection (Cal Carpenter)

Frances (Harry York)

Pierwszy krok w kosmos (Chuck Yeager)

Country (Gil Ivy)

Safe Passage (Patrick Singer)

WP
WP