WP
WP

Sandra Bullock - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jedna z najbardziej znanych aktorek hollywoodzkich lat 90-tych. Słynie z urody, świetnie sprawdza się w komediach, ale też w kinie akcji. Popularna i lubiana przez publiczność nieprzerwanie od kilkunastu lat.

Urodziła się 26 lipca 1964 roku w Arlington w stanie Wirginia w rodzinie o muzycznych tradycjach – ojciec był nauczycielem śpiewu, zaś matka niemiecką śpiewaczką operową. W związku z profesją rodziców, razem z siostrą spędzały dzieciństwo „w drodze”, dzięki matce nauczyły się też płynnie mówić po niemiecku.

Jako dziecko Sandra uczyła się gry na pianinie i występowała w dziecięcym chórze, pojawiała się też w niemal każdym projekcie, z którym związana była jej mama. Studiowała aktorstwo najpierw na uniwersytecie we wschodniej Karolinie, a później w Nowym Jorku. Zanim zaczęła grać, była kelnerką, hostessą i szatniarką. Występowała na scenach teatrów off- brodwayowskich oraz statystowała w filmach telewizyjnych.

Jej debiutem filmowym była rola w przygodowym filmie akcji „Hangmen” (1987). Pierwszą główną rolę zagrała dwa lata później w komediodramacie „Who Shot Patakango?”. W 1990 roku wystąpiła w głównej roli w telewizyjnej serii „Pracująca dziewczyna”. Zanim nadeszła przełomowa rola wystąpiła w nieco mniej znanych produkcjach takich jak komedia romantyczna „Eliksir miłości” (1992), czy muzyczny „W pogoni za sukcesem” Petera Bogdanovicha (1993), do którego sama skomponowała i wykonała piosenkę „Heaven knocked on my door”.

Na dobre zauważona została – zarówno przez twórców, jak i światową publiczność – w 1993 roku dzięki występowi u boku Sylvestra Stallone w kasowej produkcji z gatunku kina akcji sci-fi - „Człowiek demolka” (co ciekawe, aktorka otrzymała za tę rolę nominację do Złotej Maliny).

WP

Kolejne role Sandry od tej pory wiązały się głównie z prawdziwymi hitami filmowymi, co dało jej rozpoznawalność i dużą popularność, o czym świadczyć mogą kolejne nagrody People’s Choice dla Najlepszej Aktorki (w 1997,1999 i 2006) i liczne Teen Choice Awards. W 1994 roku wystąpiła w jednym z najbardziej kasowych przebojów kinowych lat 90-tych – „Speed: niebezpieczna prędkość” Jana De Bonta, u boku Keanu Reevesa (trzy nagrody MTV Movie, w tym dla najbardziej pożądanej aktorki, za najlepszą kobiecą rolę i dla najlepszego duetu aktorskiego).

W 1995 roku po raz pierwszy jako ogólnoświatowa gwiazda, dała się też poznać jako znakomita odtwórczyni roli w komedii romantycznej „Ja cię kocham, a ty śpisz” (pierwsza nominacja do Złotego Globu).

Kolejne jej filmy z tego gatunku to m.in. „Skradzione serca”(1996), „Totalna magia” (1998), obok Nicole Kidman, „Ulotna nadzieja” (1998) Foresta Whitakera, „Podróż przedślubna” (1999) z Benem Affleckiem, czy „Dwa tygodnie na miłość” (2002) z Hugh Grantem. Grała też w melodramatach - np. w wojennym filmie „Miłość i wojna” (1996), „Loverboy” Kevina Bacona, czy w melodramacie fantasy „Dom nad jeziorem” (2006), gdzie po latach spotkała się na planie z Keanu Reevesem.

Jednym z najbardziej znanych wcieleń aktorki jest także – oprócz roli Annie Porter z filmu „Speed” (sequel, już bez udziału Reevesa powstał w 1997 roku) nagrodzona drugą nominacją do Złotego Globu oraz nagrodą American Comedy, kreacja „Miss Agent” z obydwu części udanej komedii kryminalnej (2000 i 2005).

Grając w raczej lekkich filmach komediowych bądź melodramatycznych, jednocześnie chętnie przyjmowała role w dramatach („Czas zabijania” Joela Schumachera 1996, „Miasto gniewu” 2004, dramat biograficzny „Bez skrupułów” 2006). Nie stroni też od thrillerów – w 1995 roku wystąpiła w głośnym „Systemie”, w 2002 roku wzięła udział w dreszczowcu „Śmiertelna wyliczanka”, zaś ostatnio zagrała w głośnym „Przeczuciu” (2007). W 2009 roku zagrała w filmach "Wszystko o Stevenie", "Narzeczony mimo woli" oraz "Wielki Mike. The Blind Side". Za tę ostatnią rolę otrzymała Oscara.

WP

Od 1996 roku aktorka pojawia się również jako producentka filmowa, m.in. kilku produkcji, w których sama wystąpiła (obie części „Miss Agent”, „Charlie Cykor”, „Dwa tygodnie na miłość”). Posiada własną wytwórnię Fortis Films, w której pracują jej siostra, Gesine i ojciec.

W 1998 roku zadebiutowała jako scenarzystka i reżyserka 30-minutowej komedii „Robienie kanapek”. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych kobiet show-biznesu, unika rozbieranych zdjęć, podobno nie miała żadnej operacji plastycznej.

Starannie przygotowuje się do ról- dla potrzeb filmu „Miss Agent” szkoliła się pod okiem agentów FBI, z kolei przed kręceniem zdjęć do „Speed” zrobiła prawo jazdy na autobus i samochód ciężarowy. Przeżyła wypadek samolotowy.

W latach 2005-2010 mężem Sandry Bullock był Jesse James.

Data urodzenia

26.07.1964

Miejsce urodzenia

Arlington, Virginia, USA

WP
WP