Trwa ładowanie...
dc7w5g7

Saoirse Ronan

Najnowsze informacje
4.9
(250 głosów)
Oceń:
dc7w5g7

Stawiająca pierwsze kroki w przemyśle filmowym aktorka, niemalże od razu doceniona przez krytykę, za sprawą roli w "Pokucie" Joe'go Wrighta.

Saorise Ronan urodziła się 12 kwietnia 1994 roku w Nowym Jorku. Jej ojcem jest irlandzki aktor, Paul Ronan, który znany jest m.in. z filmu "Zdrada". Plotka głosi, ze na planie tego filmu niańczył ją sam Brad Pitt. Imię Saoirse jest narodowym imieniem irlandzkim i w języku galickim oznacza 'wolność'.

Saoirse zadebiutowała w 2003 roku, grając Rhiannon Geraghty w 4 odcinkach serialu telewizyjnym "The clinic".

W 2005 roku wcieliła się w postać Orli Boland w serialu "Proof".

Rok 2007 był bardzo owocny dla młodej aktorki. Przyniósł 2 produkcje, w których wzięła udział: "I Could Never Be Your Woman" (rola Izzie) oraz "The Christmas Miracle of Jonathan Toomey" (rola Celii Hardwick).

W tym roku usłyszał o niej cały świat, a to dzięki roli w filmie Joe'go Wrighta, "Pokuta", w którym zagrała młodą Briony Tallis. Rola została doceniona przez liczne nominacje, m.in.: do Satellite Award w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, do Złotego Globu za Najlepszą Rolę Kobiecą, do Critics Choice Award w kategorii Najlepsza Młoda Aktorka oraz do Oscara w kategorii Najlepsza Rola Drugoplanowa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc7w5g7
dc7w5g7
dc7w5g7