Trwa ładowanie...
d67jgxv

Seth Rogen

Najnowsze informacje
4.1
(27 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Vancouver, Kanada

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d67jgxv

Scenarzysta, producent i aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego. Gwiazda takich komedii, jak „Wpadka”, „40–letni prawiczek”, czy „Boski chillout” oraz młodzieżowych seriali „Luzaki i kujony” i „Studenciaki”. Znany i lubiany ze względu na przesympatyczną fizjonomię, przywodzącą na myśl postać misia Jogi, wyrósł obecnie na jednego z czołowych komików amerykańskiego show-biznesu.

Urodził się 15 kwietnia 1982 roku w Vancouver, w Kanadzie. Komediowe występy na scenie zaczął dawać już jako 13-latek, debiutując w lesbijskim Lotus Clubie w Vancouver. Miał naturalny talent i mimo młodego wieku, stosunkowo szybko „zaliczył” również inne sceny w mieście, a w 1998 roku, jako 16-latek zdobył drugie miejsce w amatorskim konkursie kabaretowym. Mniej więcej w tym czasie, miał szczęście spotkać na swojej życiowej ścieżce znanego producenta i reżysera komedii, Judda Apatowa, który, będąc pod ogromnym wrażeniem naturalnych umiejętności chłopaka, z miejsca powierzył mu rolę w młodzieżowym serialu komediowym „Luzaki i kujony” (1999-2000, zespołowa nominacja do Teen Choice Award).

* Po debiucie na dużym ekranie (dramat „Donnie Darko” z Jake’iem Gyllenhaalem 2001), obaj panowie kontynuowali współpracę, realizując serial „Studenciaki” (2001-2002), tym razem nie tylko z udziałem, ale również wg scenariusza Rogena. Ich losy krzyżowały się jeszcze później na planie głośnych komedii w reżyserii Apatowa – „40-letni prawiczek” ze Stevem Carellem w roli głównej (2005), „Wpadka” z Katherine Heigl (2007, dwie nominacje do MTV Movie Award, nominacja do Satellite Award i Teen Choice Award) i „Funny People” z Adamem Sandlerem (2009).*

Istotną postacią dla rozwoju kariery Rogena, jako scenarzysty był Evan Goldberg. Począwszy od wspólnej pracy nad niektórymi odcinkami słynnego programu komediowego „Da Ali G Show” z gwiazdorskim udziałem Sachy Barona Cohena (2003, zespołowa nominacja do Emmy), napisali razem scenariusz do komedii: „Supersamiec” (2007), „Boski chillout” (2008), „The Green Hornet” (2010) wyprodukowanych i zagranych przez Rogena.

Nie jest regułą, że w każdym filmie ze swoim udziałem koniecznie musiał maczać palce jako producent i scenarzysta.

Czasem jego praca nad filmem ograniczała się wyłącznie do gwiazdorskiego występu. I tak, dwukrotnie partnerował Willowi Ferrellowi na planie komedii Adama McKaya: „Legenda telewizji” (2004) i „Step Brothers” z Johnem C. Reilly (2008). Wcześniej, w 2006 roku dołączył do gwiazdorskiej obsady komedii romantycznej „Ja, ty i on” z Owenem Wilsonem, Kate Hudson, Michaelem Douglasem i Mattem Dillonem, w 2008 roku partnerował Elizabeth Banks na planie komedii Kevina Smitha „Zack i Miri kręcą porno”, a w 2009 zagrał obok Raya Liotty i Anny Faris w „Observe and Report”. Oprócz programu „Da Ali G Show”, jedyna produkcją wg jego scenariusza, w której nie wziął udziału, była komedia „Drillbit Taylor: Ochroniarz amator” z Owenem Wilsonem w roli głównej (2008).

Oprócz znaczącego wkładu w rozwój amerykańskiego gatunku komediowego, Rogen zdążył zasłużyć się również jako aktor dubbingujący postaci w filmach dla dzieci. W galerii jego „mówionych” postaci bohaterów znajdują się: kapitan statku z „Shreka Trzeciego”, Hogsqueal z „Kronik Spiderwick”, Mistrz Modliszka z „Kung Fu Panda”, Morton z „Horton słyszy Ktosia” i B.O.B. z filmu „Potwory kontra obcy”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d67jgxv
d67jgxv
d67jgxv