WP
WP

Sharon Stone - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Słynąca z urody, ale i inteligencji (154 IQ) aktorka amerykańska. Urodziła się 10 marca 1958 roku w Meadville w stanie Pensylwania. Pochodzi z wielodzietnej rodziny.

Uczęszczając do liceum, studiowała jednocześnie sztuki piękne i pisarstwo na Stanowym Uniwersytecie Edinboro w Pensylwanii. Zawsze była molem książkowym, dlatego namawiano ją na studia prawnicze. W wieku 17 lat wygrała dwa lokalne konkursy piękności. W 1977 roku została modelką w Agencji Ford, co łączyło się z udziałem w wielu reklamach telewizyjnych, obecnością na okładkach magazynów, pracą w światowych stolicach mody.

* W 1980 roku zadebiutowała u samego Woody’ego Allena w filmie „Wspomnienia z gwiezdnego pyłu”* (jako „piękna dziewczyna w pociągu”). Pierwszą mówioną rolę dostała u Wesa Cravena w „Śmiertelnym błogosławieństwie” (1981), zaś w 1982 debiutowała w telewizji. Następnie pojawiła się w wielu filmach klasy B, wśród których można wspomnieć o „Kopalniach Króla Salomona” (1985), „Akademii policyjnej IV” (1987), czy „Szalonym Jakcsonie” (1988).

Na pierwszą ważną rolę musiała czekać do 1990 roku, kiedy wystąpiła obok Arnolda Schwarzeneggera w filmie „Pamięć absolutna” w reżyserii Paula Verhoevena. Z reżyserem spotkała się 2 lata później w trakcie realizacji przełomowej roli psychopatycznej pisarki w filmie „Nagi instynkt” (obok Michaela Douglasa). Pochodząca z tego filmu scena przesłuchania weszła na stałe do historii kina. Rola przyniosła Stone ogromną sławę i uczyniła z niej nowy symbol seksu, co doskonale współgrało z innymi autokreacyjnymi posunięciami aktorki (sesja dla Playboya). Ponadto przyniosła aktorce* nominację do Złotego Globu i dwie nagrody MTV* (dla Najlepszej i Najbardziej Pożądanej Aktorki).

Kolejne filmy z jej udziałem to m.in. thriller „Sliver” (1993), sensacyjny film „Specjalista” (1994) z Sylvestrem Stallone, dramat „Intersection” (1994, wraz z Richardem Gere), czy western „Szybcy i martwi” (1995, obok Gene’a Hackmana), którego była również współproducentką. W 1995 roku stworzyła najważniejszą kreację aktorską w „Kasynie” Martina Scorsese (obok Roberta De Niro), za którą otrzymała nominację do Oskara oraz Złoty Glob.

WP

W 1996 roku wystąpiła w dramacie „Cena nadziei”, partnerowała też Isabelle Adjani w „Diabolique”. W 1998 wraz z (m.in.) Woody Allenem, Christopherem Walkenem, Anne Bancroft i Gene’m Hackmanem użyczyła swojego głosu w animowanym filmie „Mrówka Z”. W tym samym roku wystąpiła też obok Dustina Hoffmana w filmie „Kula”.

W 1999 roku pojawiła się w tytułowej roli w filmie Sidneya Lumeta „Gloria”, wzięła także udział we francuskiej produkcji – „Simpatico” (wraz z Nickiem Nolte i Jeffem Bridges’em) i w komedii romantycznej „Muza”, która przyniosła jej nominację do Złotego Globu.

W 2003 roku pojawiła się w thrillerze Mike’a Figgisa „Cold Creek Manor”. W 2004 roku wystąpiła z kolei w dramacie „Podwójna gra” oraz w filmie „Kobieta-Kot” (obok Halle Berry), za rolę w którym Stone,b> otrzymała szóstą z kolei nominację do Złotej Maliny (wcześniej była „laureatką” tej antynagrody za role w filmach „Specjalista” i „Intersection”, otrzymała też Złotą Malinę wraz z Sylvestrem Stallone za najgorszy duet aktorski w filmie „Specjalista”).

W 2005 roku Stone otrzymała rolę jednej z byłych kochanek Dona Johnstona (Billa Murray) w filmie Jima Jarmuscha „Broken Flowers”, która dowodzi, że jej kreacje niekoniecznie muszą kwalifikować się do Złotych Malin. Podobnie, w filmie „Bobby” (2006)* aktorka tworzy jedną z najlepszych, choć niewielkich ról przegranej, zdradzanej przez męża fryzjerki hotelowej*. Pokaz filmu na festiwalu w Wenecji w 2006 roku, zakończony został dziewięciominutową owacją na stojąco, w szczególności skierowaną właśnie do Sharon Stone i Demi Moore.

W 2006 roku aktorka wystąpiła w sequelu „Nagiego instynktu”, jednak zarówno** sam film, jak i rola Stone zostały chłodno przyjęte przez krytykę i widzów. W 2007 roku wystąpiła w filmach "Na zakręcie życia" oraz "Młody geniusz". W 2008 roku zagrała w obrazie "Rok, w którym się poznaliśmy", a rok później w "Ulicach we krwi". **W 2011 roku wcieliła się w Diane Francken w filmie sensacyjnym "Spisek".

WP

Trzykrotnie zamężna i rozwiedziona, ma za sobą również serię licznych romansów. Wychowuje trójkę adoptowanych synów (2000, 2005, 2006).

W 2005 roku została uhonorowana Nagrodą Specjalną za wkład w rozwój światowego kina podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach. W 2002 roku zasiadała w Jury Festiwalu w Cannes, m.in. obok Davida Lyncha.

Data urodzenia

10.03.1958

Miejsce urodzenia

Meadville, Pennsylvania, USA

WP
WP
WP