Trwa ładowanie...
dsu6eif

Sharon Tate

Najnowsze informacje
4.4
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Dallas, Texas, USA

Filmografia:
dsu6eif

Obiecująca aktorka amerykańska, druga żona Romana Polańskiego, jedna z ofiar brutalnego mordu dokonanego przez sektę Charlesa Mansona w 1969 roku.

Urodziła się 24 stycznia 1943 roku w Dallas, jako najstarsza z trójki sióstr. W dzieciństwie jej rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania - ciągłe przeprowadzki związane były z wojskową profesją ojca. Wśród krajów, które odwiedzili, znalazły się m.in. Włochy i to właśnie w tym kraju uczęszczała do liceum.

Już jako uczennica odznaczała się ponadprzeciętną urodą i zamiłowaniem do aktorstwa. Brała udział w szkolnych przedstawieniach i w konkursach piękności. W samym tylko 1959 roku zwyciężyła aż w pięciu, zdobywając tytuły Miss Frontier Days, Miss Richland, Miss Tri-Cities, Miss Water Follies i Miss Auto-Rama.

Z jej urodą, bez trudu rozpoczęła karierę aktorską. Debiutowała w epizodycznej roli w biblijnym filmie „Barabasz” Richarda Fleischera, z Anthonym Quinnem w roli tytułowej (1961). Pierwszym, ważnym krokiem był stały angaż w komediowym serialu „The Beverly Hillbillies”, z którym związała się na dwa lata (1963-65).Pojawiła się gościnnie w słynnym, familijnym serialu fantasy „Ed, koń, który mówi” i zagrała epizody w gwiazdorsko obsadzonych „Przygodach młodego człowieka” Martina Ritta (1962) i w „Amerykanizacji Emily” Arthura Hillera (1964).

* Pierwsza, nieco większa rola filmowa nadeszła wraz z horrorem „Oko diabła” J. Lee Thompsona (1966), na którego planie miała okazję spotkać się z Deborą Kerr. W kolejnym roku jej kariera nabrała przyspieszenia – Tate wystąpiła u boku Claudii Cardinale i Tony’ego Curtisa w komedii „Don’t Make Waves”, po raz pierwszy spotkała się z przyszłym mężem, Romanem Polańskim na planie wyreżyserowanej przez niego produkcji „Nieustraszeni pogromcy wampirów”, zaś przede wszystkim dała jeden ze swoich najbardziej pamiętnych występów, jako Jennifer North w dramacie muzycznym „Dolina lalek” Marka Robsona, zgarniając jedyną nominację do Złotego Globu – dla Najbardziej Obiecującej Aktorki (1968).*

Ostatnie filmy z jej udziałem to komedie: „The Wrecking Crew” z Deanem Martinem i „12+1” z Orsonem Wellesem. W momencie, gdy odeszła, uznawana była za jedną z najpiękniejszych kobiet i najlepiej zapowiadających się talentów w Hollywood. Została zamordowana wraz z pięciorgiem przyjaciół, w kalifornijskiej posiadłości męża, Romana Polańskiego, 9 sierpnia 1969 roku. Miała wtedy 26 lat i była w ósmym miesiącu ciąży. Sprawcami brutalnego mordu byli członkowie sekty Charlesa Mansona.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsu6eif
dsu6eif
dsu6eif