Sienna Miller - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Brytyjska i amerykańska aktorka, która sławę zdobyła przede wszystkim jako życiowa partnerka Jude’a Law, z którym spotkała się po raz pierwszy na planie obrazu „Alfie”. Znana z ambitnych wyborów ról i niezwykłej urody, która plasuje ją na szczytach rozmaitych rankingów piękności.

Urodziła się 28 grudnia 1981 roku w Nowym Jorku, jako córka południowoafrykańskiej aktorki Jo Miller i amerykańskiego bankiera.

Dorastała w Wielkiej Brytanii, dokąd przeprowadziła się wraz z matką i siostrą po rozwodzie rodziców, uczęszczając m.in. do szkoły dla dziewcząt w Heathfield w hrabstwie Surrey.

Pod koniec lat 90-tych wróciła do miejsca swojego urodzenia i zapisała się na kurs aktorstwa do prestiżowej szkoły Lee Strasberga. Zadebiutowała jednak nie w Stanach, a w Europie.

Zarówno na małym, jak i dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 2001 roku – w brytyjskim serialu „Bedtime” oraz w brytyjsko – włosko- francuskiej komedii romantycznej „Przypadkowa narzeczona” z Elle MacPherson w roli głównej.

Później zagrała m.in. w sportowych filmach akcji: „Wyścig” i „Ekstremalna prędkość” (oba z 2002), zanim pojawiła się w jednej z głównych ról w serialu komediowo - kryminalnym „Inspektor Eddie” (2003-2004).

Przełomowym dla aktorki rokiem był 2004, kiedy wystąpiła u boku Daniela Craiga w kryminalnym filmie akcji „Przekładaniec”, zaś przede wszystkim – kiedy pojawiła się w remake’u filmu „Alfie” z Judem Law w roli głównej. Obie role przyniosły jej nominację do Empire Award, druga z nich z kolei zaowocowała słynnym, uwieńczonym narzeczeństwem romansem z Judem Law, czyniąc z Miller jedną z czołowych ulubienic tabloidów.

Później zagrała niewielką rolę w przeboju sci-fi „Fantastyczna czwórka” (2004) z Jessiką Albą, główną postać kobiecą w „Casanovie” (2005) Lasse Hallströma z Heathem Ledgerem i Jeremym Ironsem oraz główną rolę w biograficznym obrazie „Factory Girl” (2006), opowiadającym o Edie Sedgwick – kobiecie, która stała się inspiracją dla Andy’ego Warhola.

W 2007 roku zasłynęła występem w przygodowym filmie fantasy „Gwiezdny pył” z Michelle Pfeiffer i Robertem De Niro oraz rolą w kryminalnej komedii Steve’a Buscemi „Interview” (nominacja do Independent Spirit Award). Wspomniane kreacje przyniosły jej w 2008 roku nominację do specjalnej nagrody BAFTA - Rising Star Award.

Ostatnio zagrała w melodramacie „The Edge of Love” (2008) Johna Maybury z Keirą Knightley i Lindsay Lohan i w historycznym filmie Bruce’a Beresforda „Kobieta bez znaczenia” (2008) z Seanem Beanem i Annette Bening.

Jedną z najbardziej znanych ról, do których o mały włos nie została zaangażowana, była drugoplanowa kreacja Lureen Twist w „Tajemnicy Brokeback Mountain” Anga Lee, którą ostatecznie otrzymała Anne Hathaway.

Data urodzenia

28.12.1981

Miejsce urodzenia

Nowy Jork

Filmografia

Zakochana na zabój (Camille Foster)

Alfie (Nikki)

High-Rise

Ugotowany (Helene)

Pakt z diabłem (Catherine Greig)

Dziewczyna z fabryki (Edie Sedgwick)

Yellow (Xanne)

A Case of You (Sarah)

Dziewczyna Hitchcocka (Tippi Hedren)

Foxcatcher (Nancy Schultz)

G.I. Joe: Czas Kobry (Baroness)

Gwiezdny pył (Victoria)

Layer Cake (Tammy)

Przypadkowa narzeczona (Sharon)

Mysteries of Pittsburgh, The (Jane Bellwether)

Granice namiętności (Caitlin MacNamara)

Interview (Katya)

Casanova (Francesca Bruni)

Nocne życie