wp

Sienna Miller - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
wp

Brytyjska i amerykańska aktorka, która sławę zdobyła przede wszystkim jako życiowa partnerka Jude’a Law, z którym spotkała się po raz pierwszy na planie obrazu „Alfie”. Znana z ambitnych wyborów ról i niezwykłej urody, która plasuje ją na szczytach rozmaitych rankingów piękności.

Urodziła się 28 grudnia 1981 roku w Nowym Jorku, jako córka południowoafrykańskiej aktorki Jo Miller i amerykańskiego bankiera.

Dorastała w Wielkiej Brytanii, dokąd przeprowadziła się wraz z matką i siostrą po rozwodzie rodziców, uczęszczając m.in. do szkoły dla dziewcząt w Heathfield w hrabstwie Surrey.

Pod koniec lat 90-tych wróciła do miejsca swojego urodzenia i zapisała się na kurs aktorstwa do prestiżowej szkoły Lee Strasberga. Zadebiutowała jednak nie w Stanach, a w Europie.

Zarówno na małym, jak i dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 2001 roku – w brytyjskim serialu „Bedtime” oraz w brytyjsko – włosko- francuskiej komedii romantycznej „Przypadkowa narzeczona” z Elle MacPherson w roli głównej.

wp

Później zagrała m.in. w sportowych filmach akcji: „Wyścig” i „Ekstremalna prędkość” (oba z 2002), zanim pojawiła się w jednej z głównych ról w serialu komediowo - kryminalnym „Inspektor Eddie” (2003-2004).

Przełomowym dla aktorki rokiem był 2004, kiedy wystąpiła u boku Daniela Craiga w kryminalnym filmie akcji „Przekładaniec”, zaś przede wszystkim – kiedy pojawiła się w remake’u filmu „Alfie” z Judem Law w roli głównej. Obie role przyniosły jej nominację do Empire Award, druga z nich z kolei zaowocowała słynnym, uwieńczonym narzeczeństwem romansem z Judem Law, czyniąc z Miller jedną z czołowych ulubienic tabloidów.

Później zagrała niewielką rolę w przeboju sci-fi „Fantastyczna czwórka” (2004) z Jessiką Albą, główną postać kobiecą w „Casanovie” (2005) Lasse Hallströma z Heathem Ledgerem i Jeremym Ironsem oraz główną rolę w biograficznym obrazie „Factory Girl” (2006), opowiadającym o Edie Sedgwick – kobiecie, która stała się inspiracją dla Andy’ego Warhola.

W 2007 roku zasłynęła występem w przygodowym filmie fantasy „Gwiezdny pył” z Michelle Pfeiffer i Robertem De Niro oraz rolą w kryminalnej komedii Steve’a Buscemi „Interview” (nominacja do Independent Spirit Award). Wspomniane kreacje przyniosły jej w 2008 roku nominację do specjalnej nagrody BAFTA - Rising Star Award.

Ostatnio zagrała w melodramacie „The Edge of Love” (2008) Johna Maybury z Keirą Knightley i Lindsay Lohan i w historycznym filmie Bruce’a Beresforda „Kobieta bez znaczenia” (2008) z Seanem Beanem i Annette Bening.

wp

Jedną z najbardziej znanych ról, do których o mały włos nie została zaangażowana, była drugoplanowa kreacja Lureen Twist w „Tajemnicy Brokeback Mountain” Anga Lee, którą ostatecznie otrzymała Anne Hathaway.

Data urodzenia

28.12.1981

Miejsce urodzenia

Nowy Jork

Filmografia

Zakochana na zabój (Camille Foster)

Alfie (Nikki)

High-Rise

Ugotowany (Helene)

Pakt z diabłem (Catherine Greig)

Dziewczyna z fabryki (Edie Sedgwick)

Yellow (Xanne)

A Case of You (Sarah)

Dziewczyna Hitchcocka (Tippi Hedren)

Foxcatcher (Nancy Schultz)

G.I. Joe: Czas Kobry (Baroness)

Gwiezdny pył (Victoria)

Layer Cake (Tammy)

Przypadkowa narzeczona (Sharon)

Mysteries of Pittsburgh, The (Jane Bellwether)

Granice namiętności (Caitlin MacNamara)

Interview (Katya)

Casanova (Francesca Bruni)

Nocne życie

wp
wp
wp