wp

Smoleńsk - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

Antoni Krauze, twórca wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego „CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ”, odsłania kulisy tragedii, która wstrząsnęła całą Polską. Poruszającą muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, autor oprawy dźwiękowej takich produkcji, jak: „Poznań 56”, „Historia Roja”, „Przedwiośnie” i „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać…

- Film nie rości sobie praw do ustalania przyczyn tragedii, to rola śledczych i naukowców. Koncentrujemy się na losach ludzi najbardziej tą tragedią poszkodowanych. Najlepszą odpowiedzią na wszystkie zarzuty kierowane w stronę filmu, będzie odpowiedz widzów po premierze - mówi autor scenariusza Maciej Pawlicki.

wp
Tytuł oryginalny

Smoleńsk

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2015

Data światowej premiery

09.09.2016

Obsada

Redbad Klynstra

Blanka Kaczorowska

Tomasz Radawiec

Maciej Pawlicki (Maria Kaczyńska)

Halina Łabonarska

Katarzyna Łaniewska (Anna Walentynowicz)

Michał Kula (członek rodziny ofiary)

Jerzy Zelnik

Lech Łotocki (Lech Kaczyński)

Ewa Dałkowska (Maria Kaczyńska)

Antoni Krauze (Maria Kaczyńska)

Jan Pietrzak

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
wp
wp
wp