Trwa ładowanie...
d2rh189

Sofia Coppola

Najnowsze informacje
4.2
(21 głosów)
Oceń:
d2rh189

Utalentowana reżyserka, scenarzystka, producentka i aktorka amerykańska, córka wielkiego mistrza kina – Francisa Forda Coppoli i odtwórczyni ról w jego filmach. Zasłynęła przede wszystkim jako autorka filmu „Między słowami” z Billem Murrayem i Scarlett Johansson, za scenariusz którego zdobyła Oscara i Złoty Glob.

Urodziła się 14 maja 1971 roku w Nowym Jorku jak Sofia Carmina Coppola.

* Swoją przygodę z filmem rozpoczęła od występów w filmach ojca – na planie po raz pierwszy pojawiła się jako noworodek (płci męskiej!) w pierwszej części „Ojca chrzestnego” (1972).*

Dwa lata później zagrała epizod w drugiej części słynnej serii, a później pojawiła się w mniejszych lub większych rolach w takich filmach ojca, jak: dramat akcji „Rumble Fish” (1983) z Tomem Hanksem, „Wyrzutki” (1983) z Diane Lane i Mattem Dillonem, „Cotton Club” (1984) z Richardem Gere, komedia „Peggy Sue wyszła za mąż” (1986) z Kathleen Turner i Nicolasem Cagem, czy wreszcie - jako Mary Corleone w III części „Ojca chrzestnego” (1990, dwie Złote Maliny).

Wystąpiła też w kilku filmach innych reżyserów: Tima Burtona („Frankenweenie” 1984), Jurka Bogajewicza („Anna” 1987), George’a Lucasa („Gwiezdne Wojny - Epizod I: Mroczne Widmo” 1999), brata Romana Coppoli („CQ” 2000).

W 1989 roku zadebiutowała jako scenarzystka jednej z nowelek filmu „Nowojorskie opowieści”, w reżyserii swojego ojca.

W 1994 roku wyprodukowała oraz zagrała w krótkometrażowym filmie sci-fi „Ciao L.A.” w reżyserii późniejszego męża, Spike’a Jonze’a.

Sama po raz pierwszy spróbowała swoich sił po drugiej stronie kamery, realizując w 1998 roku krótkometrażowy dramat „Lick the Star”.

Rok później zadebiutowała pełnometrażową fabułą – „Przekleństwa niewinności” (1999) z udziałem Kirsten Dunst i Danny’ego DeVito. Film został świetnie przyjęty przez publiczność i krytykę. Coppola otrzymała za niego MTV Movie Award dla Najlepszej Debiutantki oraz Young Hollywood Award dla Najlepszej Reżyserki. Rok 2003 to ogromny sukces wyprodukowanego przez siebie filmu „Między słowami” według własnego scenariusza. Ta zabawna, inspirowana dziełami Wonga Kar-Waia komedia wypromowała Scarlett Johansson i przywróciła do łask Billa Murraya. Film przyniósł Sofii Oscara i Złoty Glob za scenariusz, nominację do Oscara za reżyserię i dla najlepszego filmu oraz do Złotego Globu za reżyserię, Césara dla Najlepszego Filmu Zagranicznego, nagrodę Fotogramas de Plata, trzy Independent Spirit Awards oraz trzy nominacje do BAFTA za reżyserię, scenariusz i najlepszego filmu, Lina Mangiacapre Award na MFF w Wenecji, a także liczne nagrody światowych festiwali i stowarzyszeń krytyków.

* Ostatnim filmem w reżyserii Coppoli był nominowany do Złotej Palmy w Cannes biograficzny dramat historyczny „Maria Antonina” (2006) z Kirsten Dunst w roli tytułowej.*

Wystąpiła w teledysku „Elektrobank” zespołu Chemical Brothers, nakręconym przez jej ówczesnego męża Spike’a Jonze’a. Sama wyreżyserowała teledysk „I Just Don't Know What To Do With Myself” grupy The White Stripes.

Dzięki zdobyciu przez Sofię Oscara w 2004 roku, jej rodzina stała się drugą w historii (po Hustonach), której członkowie zostali uhonorowani przez Amerykańską Akademię w trzech pokoleniach.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rh189
d2rh189
d2rh189