Trwa ładowanie...
spring breakers

''Spring Breakers'' zachwyca Grażynę Torbicką

Share
''Spring Breakers'' zachwyca Grażynę Torbicką
Źródło: ITI Cinema
d1ce2zt

„Po tym filmie będziesz półprzytomny, równocześnie odrętwiały i pobudzony” (CraveOnline), „to grzeszna przyjemność” (Indiewiwre.com), mocniejsza od Pulp Fiction (The Huffington Post) – tak o nagrodzonym w Wenecji filmie *Spring Breakers, piszą zagraniczni krytycy.*

Do ich grona dołączyła Grażyna Torbicka, która poszła o krok dalej - postanowiła zaprezentować film w elitarnym cyklu Kocham Kino w Multikinie, jako jeden z najbardziej dyskusyjnych i najodważniejszych we współczesnej kinematografii.

Spring Breakers to niesamowicie śmieszny i jednocześnie przerażający obraz współczesnej popkultury” – przekonuje Torbicka. Reżyserem jest Harmony Korine, do którego przylgnęła etykietka artystycznego obrazoburcy i eksperymentatora. Na swoim koncie ma scenariusz do głośnych Dzieciaków, nagrodzone na festiwalu w Wenecji Skrawki czy zrealizowany według założeń manifestu Dogma 95 film Julien Donkey-Boy, w którym jedną z głównych ról zagrał Werner Herzog.

d1ce2zt

Tym razem Korine do projektu zaangażował mainstreamowe gwiazdy po to, żeby diametralnie zmienić ich wizerunek. Znane disneyowskie księżniczki - Selenę Gomez i Vanessę Hudgens przeobraził w femmes fatales, z którymi Myszka Mickey ma niewiele wspólnego - mogłaby stanowić jedynie emblemat na kominiarkach albo rewolwerach.

Nominowanego do Oscara Jamesa Franco (Obywatel Milk, 127 godzin) Korine obsadził w roli Aliena – budzącego litość, odrazę, ale i zachwyt kryminalistę o ambicjach rapera. „To film o dzieciakach, o nowym pokoleniu. O którym mówi się, że nie ma duszy, albo dla którego dusza jest czymś innym. O generacji wychowanej na telewizji, grach wideo i klipach z youtube’a.” – tłumaczył na konferencji podczas festiwalu filmowego w Wenecji.

Korine postanowił uwieść widza nie tylko obrazem, ale także hipnotyczną muzyką. Soundtrack oddał w ręce najlepszych współczesnych twórców- autora muzyki do Drive – Cliffa Martineza oraz producenta dubstepowych i elektronicznych kompozycji – Skrillexa.

Spring Breakers zostanie zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy już w czwartek 28 marca o godzinie 19.00 w Multikinie Stary Browar w Poznaniu. Gościem specjalnym będzie kostiumograf Spring Breakers – Heidi Bivens, która na swoim koncie ma stylizacje dla Umy Thurman, Kanye Westa czy filmów Davida Lyncha.

Retransmisja rozmowy i dyskusji z publicznością odbędzie się również przedpremierowo tydzień później, 4 kwietnia o godzinie 19.00 w kolejnych 16 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Kraków, Łódź, Radom, Rumia, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady, Zabrze.

d1ce2zt

Podziel się opinią

Share
d1ce2zt
d1ce2zt