Trwa ładowanie...
star wars
29-04-2014 14:36

Star Wars Day już 4 maja

Share
Star Wars Day już 4 majaŹródło: StarWars.com
d1ygh8t

Powiedz głośno „May the 4th Be With You”, a usłyszysz żart językowy, który fani Star Wars przemienili w jednogłośny okrzyk, potwierdzający ich miłość do sagi. 4 maja to międzynarodowy dzień mówienia wszem i wobec „Niech moc będzie z tobą” i świętowania powstania historii Star Wars – sagi, która połączyła całą naszą galaktykę.

Jedną z najwcześniejszych wzmianek o „4 maja” jest ta z roku 1979, autorstwa pisarza Alana Arnolda. Notka w kronice powstawania filmu „Star Wars: Imperium kontratakuje” brzmi:

Piątek, 4 maja 1979 r.
Margaret Thatcher wygrała wybory i stała się pierwszą kobietą-premier w historii Wielkiej Brytanii. By świętować to zwycięstwo, jej partia umieściła półstronicową reklamę w London Evening News. Wiadomość, w nawiązaniu do dnia odniesienia wyborczego sukcesu, głosiła: „Niech 4 maja będzie z Tobą, Maggie. Gratulacje” [w oryg. „May the 4th Be With You, Maggie. Congratulations”]. Jest to kolejny dowód na to, że Star Wars miały wpływ na życie każdego z nas.

Od kiedy Internet pozwolił fanom Star Wars nawiązywać kontakty na całym świecie, 4 maja stał się coroczną, oddolną tradycją, która została nazwana przez fanów (tych online i offline) #StarWarsDay.

d1ygh8t

Mimo że samej idei 4 maja nie wymyślił Lucasfilm, to wytwórnia filmowa, która stworzyła Star Wars, od samego początku w pełni wspiera ducha fanowskiej społeczności, który sprawia, że ten dzień jest tak szczególny. Oficjalny blog StarWars.com, jak i oficjalne kanały społecznościowe: Twitter (@starwars, #StarWarsDay) oraz Facebook (facebook.com/starwars) pomagają szerzyć ideę i prezentują działania fanów. Polska ma również swój oficjalny fanpage facebook.com/starwarspl.

4 maja rozpoczyna sezon wielkiego świętowania. Miesiąc maj od zawsze był ważnym czasem dla fanów Star Wars. Sześć fabularnych filmów sagi miało swoją premierę właśnie w maju (począwszy od oryginalnych Star Wars z 25 maja 1977 r.). Aby tradycji stało się zadość, w tym roku praca na planie zdjęciowym VII części Star Wars rozpocznie się również w maju. W tym miesiącu przypadają także urodziny George’a Lucasa (14 maja 1944 r.). W nawiązaniu do tej daty Walt Disney World Resort organizuje popularne już Star Wars Weekends (w tym roku zabawa rozpoczyna się 16 maja).

4 maja w Warszawie cały Fort Sokolnickiego zostanie opanowany zarówno przez Rycerzy Jedi, jak i oddziały Imperium – Lorda Vadera, Szturmowców, Imperatora, Gwardzistów oraz droidy – R2D2 i złoty droid protokolarny C-3PO, pierwszy raz pokazany publicznie przez Stowarzyszenie Star Wars Artistic Team. Ponadto, na widzów Disney XD czeka premiera odcinków Star Wars: Mistrzowie Mocy, w którym widzowie co tydzień przez 10 tygodni będą poznawać jedną z głównych postaci Star Wars. Uruchomiona zostanie również polska strona dla najmłodszych fanów disney.pl/star-wars. Niewątpliwie każdy fan Star Wars znajdzie tego dnia coś dla siebie.

Premiera filmu „Gwiezdne Wojny: Epizod VII” już 25 grudnia 2015 r.

d1ygh8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ygh8t
d1ygh8t