WP
WP

Sylvester Stallone - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Sylvester Stallone
Podziel się
WP

Jeden z największych hollywoodzkich gwiazdorów, o wizerunku ekranowego superbohatera. Sylvester Stallone zaczynał karierę aktorską od epizodów w znanych filmach: był statystą w "Klute" (1971) Alana J. Pakuli, a w "Bananas" (1971) Woody Allena pojawił się jako brutal zaczepiający Woody'ego w metrze.

Stał się sławny z dnia na dzień w 1976 roku jako scenarzysta i gwiazda filmu "Rocky" Johna G. Avildsena, otrzymał nominacje do Oscara w obu tych kategoriach. Sam film otrzymał aż 10 nominacji i dostał Oscara dla najlepszego filmu roku. Sequele tego filmu, z tą samą podstawową obsadą, "Rocky II" (1979), "Rocky III" (1982), "Rocky IV" (1985), reżyserował już Stallone, jednak włącznie z "Rockym V" (1990) Avildsena były one coraz mniej udane.

Jednak aktor się nie poddał i stworzył nowego bohatera i nową serię. "Rambo: Pierwsza krew" (1982) opowiada o... buncie weterana wojny w Wietnamie, Johna Rambo, który staje się jednoosobową armią w walce z niesprawiedliwością, która go spotkała. Ta sama formuła zostaje powtórzona w pozostałych częściach cyklu, "Rambo II" i "Rambo III" (1988).

Filmy były reżyserowane przez trzy różne osoby, ale Stallone za każdym razem współpracował przy scenariuszu.

Poza słynnymi seriami aktor występował także w "pojedynczych" filmach akcji. W "Cobrze" (1986) zagrał policjanta, a film ozdobiła swoją obecnością Brigitte Nielsen. W "Over the Top" (1987) był z kolei kierowcą ciężarówki z talentem do walk na rękę, starającym się o prawo do opieki nad synem. "Lock Up" (1989) opowiadał natomiast o intrygach więziennych, a "Tango & Cash" (1989), był dzielnym policjantem wydziału narkotykowego.

WP

Z początkiem lat 90. Stallone próbował przełamać swój wizerunek. Sprowokowało to powrót aktora na bardziej oswojony teren, i w 1993 roku powstały dwa przeboje kasowe: widowiskowy "Cliffhanger" Renny Harlina, z Janine Turner, gdzie Sly zagrał ratownika górskiego, i futurystyczny film akcji "Człowiek demolka" (1993), w którym wystąpił... z Wesleyem Snipesem i Sandrą Bullock. Kolejnym sukcesem komercyjnym okazał się "Specjalista" (1994), gdzie aktorowi na ekranie towarzyszyła Sharon Stone. Udany był też film "Zabójcy" (1995) Richarda Donnera, gdzie Sly musiał się zmierzyć z Antonio Banderasem, natomiast komiksowy "Sędzia Dredd" (1995) zrobił spektakularną klapę.

Pod koniec lat 90. Stallone uparł się grać poważniejsze role, w tym celu zgodził się na śmieszne honorarium, żeby móc wystąpić w "Cop Land" (1997) Jamesa Mangolda, obok Harvey Keitela, Raya Liotty i Roberta De Niro. Film opowiada o środowisku skorumpowanych policjantów, ale bohater Stallone jest czysty jak łza. "Get Carter" (2000) to natomiast remake filmu Mike'a Hodgesa z 1971 roku, w którym rolę gangstera Jacka Cartera grał Michael Caine. Tu Caine pojawia... się w roli drugoplanowej, obok Mirandy Richardson i Mickey'a Rourke, a Sly gra windykatora z Las Vegas w jedwabnym garniturze. Kolejne filmy aktora to "Driven" Renny Harlina (2001), "Eye See You" (2001).

Prywatnie Sylvester Stallone jest od 1997 roku mężem Jennifer Flavin, z którą ma córkę Sistine Rose. W wolnym czasie aktor maluje obrazy olejne, a jego idolem jest Leonardo Da Vinci. W 1997 roku aktor zajął 92 miejsce na liście "100 największych gwiazd filmowych wszechczasów" magazynu Empire.

Data urodzenia

06.07.1946

Miejsce urodzenia

Nowy Jork, Nowy Jork, USA

WP
WP