Trwa ładowanie...
dcyd2il

Tippi Hedren

Najnowsze informacje
4.0
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

New Ulm, Minnesota

Filmografia:
dcyd2il

Amerykańska aktorka filmowa, najbardziej znana jako Melanie Daniels w filmie Alfreda Hitchcocka pt „Ptaki”. Matka aktorki Melanie Griffith.

Nathalie Kay "Tippi" Hedren urodziła się 19 stycznia 1930 roku w New Ulm, w hrabstwie Brown, w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Przyszła na świat jako młodsza córka imigrantów ze Szwecji – Bernarda Carla Hedrena oraz pochodzącej z Niemiec i Norwegii Dorothey Henrietty Eckhardt, ma starszą siostrę Patricię (ur. 1926). W dzieciństwie chciała zostać łyżwiarką.

W wieku 22 lat zaczęła pracować w Nowym Jorku jako modelka. Alfreda Hitchcocka poznała na początku lat 60. Reżyser był znany ze swojej słabości do zimnych blondynek. Tippi była dla niego ideałem, zwłaszcza, że wciąż nie mógł się pogodzić z odejściem z show-biznesu swojej ulubionej aktorki, Grace Kelly. "Ptaki" (1963) odniosły rzadko spotykany sukces, a przerażona twarz Tippi w roli Melanie Daniels stała się symbolem tego mistrzowskiego thrillera.

Zachwycony aktorką Hitchcock zaangażował ją do kolejnego filmu, "Marnie" (1964). Tu jednak nie poszło tak dobrze. Hitchcock podobno podczas zdjęć złożył Tippi niedwuznaczną propozycję, a kiedy został odrzucony, stracił serce do aktorki. "Marnie" był ich ostatnim wspólnym filmem - Hitchcock zresztą nakręcił po nim już tylko cztery obrazy i wycofał się z zawodu.

Osierocona przez swojego odkrywcę Tippi na kilka lat wycofała się z filmu, aby zająć się dzieckiem. Po powrocie na ekrany jej kariera nie układała się już tak obiecująco. Mimo Złotego Globu za rolę w "Ptakach" Tippi po urlopie macierzyńskim nie była atrakcyjna dla hollywoodzkich producentów. Ważny okazał się dla niej film "Sztuka kochania" (1973), w którym wystąpiła razem z 16-letnią wówczas córką.

Tippi, której nie wiodło się w Hollywood (występowała najczęściej w filmach klasy B i produkcjach telewizyjnych), coraz częściej myślała o porzuceniu show-biznesu. Jej pasją stały się zwierzęta, i to nie rasowe pieski, ale dzikie zwierzęta, których życie jest zagrożone. Dziś Hedren jest przewodniczącą fundacji z Los Angeles na rzecz ochrony zwierząt i właścicielką Shambali -180-akrowego rezerwatu dla dzikich zwierząt. Czterdzieści mil na północ od Los Angeles Tippi opiekuje się słoniami, lwami, tygrysami i innymi dużymi kotami, m.in. swoją ulubienicą Subirą - trzynogim gepardem.

Tippi Hedren była czterokrotnie mężatką; z aktorem i producentem filmowym Peterem Griffithem (1952–1961), z którym ma córkę Melanie Griffith (ur. 9 sierpnia 1957), agentem Noelem Marshallem (1964–1982), biznesmenem Luisem Barrenechą (1985–1995) i weterynarzem Martinem Dinnesem (od 2002).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcyd2il
dcyd2il
dcyd2il